הדרכת הורים

אף אחד מאיתנו לא נולד הורה. ההורים שלנו גידלו אותנו ועשו את הטוב ביותר שלהם, ועל כך מגיעה להם תודה. הדרכת הורים מאפשרת לנו לרכוש ידע ולקבל ארגז כלים שיאפשר לנו לבנות יחסים טובים עם הילדים שלנו.

כמו בכל תחום, עלינו לרכוש ידע אם אנחנו רוצים ליצור יחסים טובים עם הילדים שלנו ולהפחית חיכוכים, בעיות וטעויות. 

הדרכת הורים טובה תקנה להורים כלים להתנהלות נכונה ויעילה עם הילדים. הדרכה כזו תפחית "דיבור בצעקות", מריבות, חוסר כבוד וכעסים. למעשה, נוכל להימנע מהרבה קשיים שעולים מהתפקיד ההורי. 

הדרכת הורים פרטנית או בקבוצה

קיימים שני מסלולים שבהם אפשר ללמוד ולהתפתח כהורה: הראשון הוא הדרכת הורים פרטית שבה ההורים או אחד מהם מגיעים לפגישה עם המדריכה ומשתפים בבעיות בצורה נקודתית. ההדרכה הפרטנית תענה על הצרכים של ההורה והילד במשפחה בצורה המדויקת ביותר. 

במקרים רבים כאשר מגיעים שני בני הזוג, אפשר לגשר על פערים הקיימים בין ההורים ולפתור קונפליקטים שעולים בגידול הילדים. 

האפשרות השנייה היא הדרכת הורים בקבוצה. מדובר בסדנאות של עד 15 משתתפים, שבהן הורים פוגשים הורים אחרים ושומעים אלה את אלה, מקבלים פרופורציות ומגלים שהם לא לבד. 

בקבוצה, הדינמיקה החברתית מעניינת ומאתגרת. המפגשים כוללים היכרות, תיאום ציפיות, ובהמשך כל מפגש דן בנושא אחר מעולם ההורות. הסדנא כוללת עידוד, שיתוף, ייעוץ ותמיכה.

ברור מאליו שכל הנאמר ומתרחש בין כתלי החדר נשמר בפרטיות בין חברי הקבוצה. 

חשוב לציין כי קיים הבדל בין קבוצה המיועדת לגיל הרך לקבוצה המיועדת להורים לילדים בגיל ההתבגרות, שכן מדובר בהתמודדויות עם קשיים בעלי אופי שונה, והקבוצה צריכה להתאים לחתך הגילאים של הילד שלכם שאיתו אתם זקוקים למירב התמיכה והייעוץ.

הסיפור שלי 

שמי ורד רחמן, ואם תרצו להכיר אותי ולדעת מה הביא אותי למהות של מה שאני עושה היום, אתם מוזמנים לקרוא עד הסוף.

הכל התחיל כשילדתי את בני הבכור. הוא היה תינוק שקט וחייכן, חלום של כל אמא. בגיל 5 כאשר היה צריך לעלות לכיתה א', קראה לי הפסיכולוגית של הגן, ובישרה לי: "לילד שלך יש הפרעת קשב. זה כמו מחשב. הוא נדלק ומתנתק ללא התראה מוקדמת". חזרתי מהשיחה בוכה.

לאחר שנרגעתי, הבנתי שבכי לא יקדם אותי, והתחלתי לחשוב מה אוכל לעשות. כמורה לאנגלית התחלתי לרכוש ידע. למדתי הוראה מתקנת בעברית ובאנגלית, אבחון דידקטי והדרכת הורים בדגש על ילדים עם הפרעת קשב, ובהמשך גם ייעוץ זוגי ואישי. הבנתי מהר מאוד שכדי לחולל שינוי במערך המשפחתי יש לטפל קודם כל בכל אחד לחוד, ורק אז בתפקידים של להיות בן זוג ולהיות הורה. 

דרך לא קלה עברתי, שארכה 30 שנים. לאחר לידת הבן ילדתי בת, ולאחריה את בתי השלישית, שגם לה הפרעת קשב. כל הכלים שרכשתי עזרו לי לעזור לה, והיום אני עוזרת לילדים ולהורים כאחד. זכות גדולה נפלה בחלקי להיות לעזר ולשתף מעולמי ומהידע שצברתי. 

אם אתם מתלבטים ומחפשים את דרככם, אשמח לעזור לכם ולהאיר איתכם את דרככם.

מוזמנים לכתוב לי בטופס או ליצור קשר בטלפון 050-9449130

אשמח לענות על כל שאלה

שלכם ורד

נעים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו.