התמודדות עם גיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות הוא תקופה לא פשוטה הן להורה והן למתבגר. בתקופה זו הן המתבגר והן ההורה חשים מבולבלים.

חשוב לציין שגיל ההתבגרות התארך וטווח הגילאים השתנה. כיום מתייחסים לגיל 10 ועד לגיל 30 כמתבגרים. 

למעשה, חלו שינויים בחברה. מצד אחד, ההתבגרות המינית הולכת ונעשית מוקדמת יותר, ומצד שני, נדרשות שנים רבות עד שהילדים יוצאים מבית ההורים לחיים עצמאיים.

ככל שההורה יכיר יותר את מאפייני גיל ההתבגרות, כך יהיה לו קל יותר להתמודד עם תופעותיו. הראשון בין המאפיינים הוא השינוי הגופני הדרמתי. בזמן פרץ הצמיחה אצל המתבגרים, המערכות לא מסונכרנות, ולכן לעתים נוצרת דיספרופורציהשגורמת להם למבוכה ולהסתגרות. 

שני מאפיינים חשיבתיים שבולטים בתקופה זו הם אגוצנטריות ואימפולסיביות. המתבגר עסוק בעצמו, ברגשות שלו, במראה שלו, ורוצה להשיג דברים “כאן ועכשיו”. 

עוד תופעה שנצפית היא תנודות במצב הרוח וניסוי וטעייה אינטנסיביים.

הקבוצה בעלת ההשפעה הרבה ביותר על המתבגר היא קבוצת השווים. במקרה זה אני מתייחסת לחברים הקרובים שלו, הקבוצה הקטנה והאינטימית יותר, שבה מתקיים קשר רגשי רב. קבוצה זו משמשת כמרכזית בחיי המתבגר, היות וממנה הוא מקבל עידוד, שייכות, אמפתיה והיזון חוזר. 

בגיל זה נוצר ריחוק בין ההורים לבין הנער/ה. על המתבגר להתרחק מהוריו כדי ללמוד להתמודד בעצמו, בתהליך שנקרא ספרציה (היפרדות) ואינדיבידואליזציה – הגדרה עצמית. 

בני הנוער נפרדים מהקשר התלותי בהוריהם לקשר מסוג אחר שבו ההורים מהווים עבורם עוגן ומקור לביטחון. 

ההתרחקות הזו נחוצה למתבגרים והיא חלק טבעי מהמשך תהליך ההתבגרות שלהם. 

כדי לבצע התרחקות זו, המתבגרים נוטים לבטל את דעתם של הוריהם, לסרב לעזרה מצדם ואף להתייחס אליהם כאל “עתיקים”.

כתוצאה מתהליך זה חשוב לזכור כי המתבגר יפגין התנגדות, אלא שהתפקיד שלנו הוא להבין שההתנהגות הזאת לא מכוונת נגדנו, אלא בעדם. 

איך להתמודד טוב יותר עם גיל ההתבגרות של ילדכם?

ראשית, ניזכר בגיל ההתבגרות שלנו. איך אנחנו עברנו אותו. שנית, נזכור שהם לא פועלים נגדנו אלא לטובתם, שכן הם נמצאים בתהליך שבסופו הם ייצרו לעצמם זהות נפרדת. 

 

בנוסף, נבחר את המלחמות שלנו בקפידה. למעשה, יהיו מספר מועט של קווים אדומים שעליהם נקפיד בעקביות ובנחישות. 

נכבד את הפרטיות של המתבגר, אך עם זאת, נשים לב לשינויים בהתנהגותו, במצבי הרוח שלו, בלימודיו ובמצבו החברתי. 

זכרו – למרות שלעתים נוצר הרושם כי המתבגר לא זקוק לנו יותר, הוא באמת צריך אותנו וצריך לדעת שאנו נהיה שם בשבילו, לקבלו ללא תנאי. 

מוזמנים להתקשר

050-9449130