שיטות וגישות בטיפול

טיפולים אינדיבידואליים ומערכתיים עושים שימוש במגוון שיטות וגישות ממוקדות שינוי

שיטת הטיפול האדלרינית

התיאוריה האדלריאנית מבוססת על הפסיכולוגיה החיובית האופטימית המניחה, שהאדם מפרש את המציאות באופן סובייקטיבי, והוא יכול להחליט לבחור, ולעשות שינוי בחייו. מטרת הטיפול היא להביא את האדם, לחוש תחושת סיפוק, אמונה בכוחותיו ותפקוד מלא ומועיל בקהילה, בשלושת מעגלי החיים, עבודה, משפחה, וחברה.

בטיפול המטפל והמטופל, יבחנו יחד את אישיותו של האדם, או כפי שאדלר כינה את סגנון החיים שלו, כלומר אוסף של הנחות יסוד, שיש לאדם על עצמו, ועל העולם.

אחד הכלים בהם משתמש המטפל האדלריאני, הינו זיכרונות ילדות מוקדמים.( מתחת לגיל 10)

הייחוד של התיאוריה האדלריאנית היא, התמקדות בכוחות, בעוצמות של האדם ובאמונה, שכפי שאדם עיצב את אופיו, אז הוא יוכל לקחת אחריות על חייו, ולהניע את עצמו יחד עם המטפל.

שיטת גוטמן

מדובר בטיפול זוגי מובנה, מכוון מטרה, המבוסס על מחקר אמפירי.

השיטה פותחה על ידי פרופסור גוטמן, ראש המכון למוסד היחסים, בעקבות תצפיות באלפי זוגות, ודפוסי יחסים ביניהם, במשך יותר מ 40 שנה.

לאור ממצאי התצפיות, פיתח פרופסור גוטמן, שיטת טיפול העוזרת לזוגות, בהשגת הבנה רבה יותר ביניהם, שיפור האינטימיות, והיחסים שלהם לאורך זמן.

אימון מכוון בפסיכותרפיה

בכלי זה, אני מאמצת את העקרונות של האימון, אל תוך התחום המורכב והייחודי, של הטיפול האישי והזוגי. מדובר באימון, מזמין תרגול התנהגותי קונקרטי, של מגוון רחב של מיומנויות הלמידה, כולל הגדרת מטרות מותאמות אישית.

האימון אינו תלוי בתיאוריה, או בגישה מסוימת. הוא למעשה, משמש מטפלים מגישות שונות מאוד, מסביב לעולם.

האימון מגדיר לנו את מוקד האימון, כדי שאותם מיומנויות, יביאו שינוי משמעותי ביותר בחיי המטופלים.

 NLP    

שיטה זו, היא אחת מהשיטות מתחום הרפואה המשלימה. בשיטה זו אנו משנים התנויות המפעילות אותנו, לעיתים בניגוד לרצוננו, ללא בחירתנו. במהלך הטיפול, עושה המטפל שימוש בטכניקות לשוניות וויזואליות, במטרה למצוא את המשאבים הטמונים באדם, ולהשתמש בהם לטובתו, במקום אלו המפעילים אותו כעת, ואינם פועלים לטובתו.

השיטה מאפשרת לנו לשנות את הדרך, בה אנו חושבים ומתנהגים, כדי להצליח לעשות שינויים, ולהשיג את המטרות שלנו, כדי להתפתח ולהתקדם.

חשוב להבין, כי אצל אנשים רבים, נוצרים חסמים, שמנהלים את חייהם, בצורה לא מודעת, ומאפשרים לאירועים הקבורים עמוק בתת מודע, להכתיב את ההווה שלנו, ומונעים מאתנו את האפשרות ליצור שינוי.

כוחו של התת מודע על חיינו, הוא עצום. בעזרת שיטה זו, נתקשר עם התת מודע, ונגלה מה מפריע לנו ברובד העמוק. בהמשך, נשחרר אחיזה של החסמים, ומשם נתפתח.