קשר משפחתי בין בני זוג חד מיניים

מעמד הקהילה החד מינית בישראל, עבר התפתחות דרמתית, בעשורים האחרונים, עד סוף שנות השמונים של המאה העשרים. סדר הדין הפלילי אסר על קיום יחסי מין הומוסקסואליים.

עובדה זו, השליכה על מעמד הקהילה החד מינית, שנדחקה לשוליים חברתיים, ומעטים העזו לצאת מהארון.

במהלך שנות התשעים, התקבלו שורה של פסקי דין בראשם, בג"ץ אל על, המוכר יותר כבג"ץ דנילוביץ, על שם דייל, שתבע את חברת התעופה הלאומית, על מנת לקבל כרטיס עבור בן זוגו, שהשוואת זכויותיהם של זוגות חד מיניים לזכויות של זוגות הטרוסקסואלים. פסקי דין נוספים, העניקו לבני זוג חד מיניים, ובעיקר ללסביות, את האפשרות לאמץ זה את ילדיה של זו.

בעקבות התפתחות זו, החלו דגמים שונים של הורות חד מינית, בין השאר מדובר בזוגות לסביות המתקשרות בחוזים עם זוגות של גברים הומואים,במטרה להביא איתם ילדים משותפים.

במחקר שהתפרסם בפברואר בשנת 2015 בכתב עת בריטי, לחינוך חברה ומדעי ההתנהגות, המסתמן כמחקר מקיף ביותר, שנערך עד כה בנושא מצבם הרגשי של ילדים הגדלים במשקי בית חד מיניים, ובדק את מצבם של ילדים להורים בני אותו מין, אשר נבחרו מתוך סקר בריאות לאומי בארה"ב, שכלל למעלה מ- 207.000 ילדים, נמצא כי בשמונה מתוך שניים עשר מהמדדים הפסיכומטריים, הסיכון של ילדים חד מיניים, לסבול מבעיות רגשיות והתפתחותיות, או שיזדקקו לשירותי בריאות הנפש הוא כפול כמעט מאשר אצל הורים רגילים (גבר ואישה). על פי ההערכה, שיעור הילדים עם בעיות רגשיות חמורות במשקי בית חד מיניים עומד על 17% לעומת 7% במשקי בית הטרוסקסואלים, אחרי התאמות בגין הבדלי גיל, גזע, מגדר ,השכלת הורים והכנסתם.

השיעורים של הפרעות קשב והיפראקטיביות, היו גם הם גבוהים יותר. 15.5% לעומת 7.1% ,וכן גם לגבי לקויות למידה 14.5% לעומת 8%

מחבר המחקר, הסוציולוג פול סולינס, הציע מגוון השערות לגבי הגורמים לפערים אלה.

הגורמים הנכללים הם יציבות במקום המגורים, חוויות של סטיגמה, הצקות, בעיות רגשיות של ההורים,וכן קירבה ביולוגית. כול אחד מן הגורמים הללו, מחמיר את מצב החוסן הנפשי של הילדים, אך רק הגורם האחרון, הורות ביולוגית, נמצא כקשור כמעט לכול ההבדלים בשיעור הבעיות הרגשיות.

זוגות של הומואים ולסביים, אשר פונים לטיפול זוגי, הם בדרך כלל, זוגות שחווים את מערכת יחסיהם כרצינית, לא פחות מזוגות הטרוסקסואלים,אך לעיתים קרובות, הם מתמודדים עם קשיים ייחודיים, הנוצרים על רקע חיים בחברה,שעדיין אינה מקבלת באופן שווה, מערכות יחסים הומוסקסואליות. הומופוביה היא תופעה חברתית, שמתועדת מזה שנים ארוכות, ולעיתים השפעותיה טראומטיות, עד כדי וויתור על זוגיות.

כאשר מתקיימת זוגיות, לעיתים קיים איום מפני אלימות, או פגיעה המביא את בני הזוג, להימנע מלהפגין את רגשותיהם זה כלפי זה בציבור.כמו כן, זוגות אלה לא נהנים מהטבות חוקיות, מהם נהנים זוגות הטרוסקסואלים –מצב הגורם לא פעם לקשיים בתחום הכספי התעסוקתי. תהליך היציאה מהארון בפני מעגלים שונים, נחשב לתהליך בעל משמעות, שכן לעיתים יתעוררו קשיים בזוגיות ההומו לסבית המתנגשים, עם היבט אחר של הזהות, כמו דת, או שמרנות להסתרת הזהות, מפני הסביבה החברתית והמשפחתית, ולפערים והמחלוקות במקרה בו קיים פער בין בני זוג במידת היציאה מהארון.

חלק מהמחקרים, קשרו נטייה זו, ללחצים חברתיים חיצוניים, אשר מאחדים, ביתר שאת, את הזוג למיומנויות האמפתיה, והתקשורת הגבוהיחסית, המאפיינות נשים לעומת גברים.עם זאת, זוגות לסביים, המתמודדים עם קשיים, ופונים לטיפול, ניכרים קשיים, סביב נפרדות, אשר יכולים להתבטא בקונפליקטים אלימים, או לחילופין בהימנעות מקונפליקטים, באופן שמצמצם ופוגע בתקשורת הזוגית.

 עוד נמצא, כי זוגות הומוסקסואלים, נוטים למונוגמיה, פחות מזוגות הטרוסקסואלים ולסביים, כאשר החוזה המיני, נוגע לקשרים חוץ זוגיים.

בקשר הלסבי, לעומת זאת, מתקיימת ירידה משמעותית בתשוקה, ובפעילות המינית. תופעה זו יכולה להיות מוסברת דרך גורמים רבים, השקעה רבה בילדים, והיעדר יכולת לבטא קונפליקטים, באופן שמביא ליצירת מערכת יחסים כנה, אשר פוגעת גם בתשוקה, ובאפשרות לקיים קשר מיני אותנטי.

אתגרים איתם מתמודדים זוגות הומולסבים ,כוללים  לא רק שהם נדרשים לנפרדות מהסביבה הדורשת קונפורמיות, אלא נדרשים להמציא באופן יצירתי דפוסי נפרדות, וחלוקת תפקידים, בהיעדר מודל, ומפה חברתית, המתאימה לזוגיות שאינה הטרוסקסואלית.אתגרים אלה, נוגעים כמעט לכול היבט זוגי, חלוקת המטלות בבית, קבלת החלטות, אנטרקטיות מיניות, טיפול בילדים ובהורים המזדקנים,וריטואלים זוגיים נוספים.

מכאן, שזוגות חד מינים החווים קשיים בתא המשפחתי, יכולים אף הם לשפר את הזוגיות שלהם, לבניית תא יציב יותר בתור זוג ואף כהורים לילדים,  לא פחות מזוגיות הטרוסקסואלים. מה שחשוב הוא לזהות את הקושי העולה, ולהקדים להגיע לטיפול, כדי שהעניינים לא יסתבכו יחריפו. קבלה ותמיכה, במערכת יחסים עדינה, זו היא הדרך הנכונה, להבטיח רווחה במסגרת זו. 

 

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב