נישואים פתוחים

הסכם נישואין, הוא חוזה, שבו שני בני הזוג מוותרים על החופש להיות מותרים לכול, תמורת בטחון אהבה, נאמנות, ובלעדיות.

לכול אלה, נלווים לעיתים, גם תחושה של מחנק, שעמום, ובדידות, כאשר היחסים הממושכים, לא נותנים מענה לצרכים שלנו.

במצב כזה, אחד מבני הזוג, או שניהם, עשויים להעלות את מחשבה, האם פתיחת הקשר יכולה לאוורר את הקשר, ולהפיח בו חיים ?

חשוב לזכור, כי אף פעם לא נדע, לאן הדברים יוכלו להתגלגל. לכן חשוב לבחור בעיניים פקוחות, ולדעת שמהרגע שהיחסים נפתחים, הם יכולים להוביל לפרידה, או לחזק את הקשר, אך במקרים רבים, יחסים פתוחים, הם לא פתרון לחיים שלמים.

 

כשאנו מדברים על נישואים פתוחים, אנו מדברים על קשר משפחתי, שבו בני זוג נשואים מקיימים בהסכמה הדדית, קשרים נוספים הכוללים, יחסי מין עם אנשים נוספים, מלבד בני זוגם.

זוגות כאלה, שרוצים נישואים פתוחים, יטו לראות את חיי הנישואים שלהם, כבית סוהר, וההיסטוריה הזוגית שלהם מוכיחה, כי קשה להם להחזיק קשר זוגי עם בן זוג אחד, לאורך זמן. נישואים פתוחים יציעו, חברות טובה, יציבות משפחתית, עבור הילדים, ואף תמיכה של אחד בשני, ברגעי קושי ומשבר.

הירידה בתשוקה לאחר שנים, מתרחשת בין הרבה בני זוג, וכך מוצאים בני זוג את עצמם, שהיחסים האינטימיים מאבדים את הרומנטיקה.

היתרון בנישואים פתוחים, יכול להיתפס, כהסרת המושג בגידה מהלקסיקון הזוגי, שכן אין צורך לשקר או להסתיר מול בן הזוג, אך מה לגבי הילדים? הקושי במקרה זה, יהיה מול הילדים, אשר מהם תוסתר העובדה, שהורים מקיימים נישואים פתוחים.

סוגיית הילדים, היא הרגישה ביותר בנושא זה של נישואים פתוחים. חשוב להבין, שהורה שפוי לא יחלוק דבר כזה עם הילדים שלו, שכן לילדים יש קושי להכיל את המיניות של ההורים, ולכן מול החברה, והילדים, מומלץ שהזוגיות תראה כסטנדרטית.  הכרחי להבין, כי זהו עולם המבוגרים, ואין בו מקום לילדים. 

עבור רובנו נאמנות מינית, היא מפתח לזוגיות, שיש בה חברות, שיתוף פעולה, רגשות של חיבה, ואהבה.

יש לציין, כי אנחנו עדיין חיים בעידן שבו נאמנות מינית, נתפסת כמחויבות של קשר אהבה, או קשר של נישואים, והקמת משפחה. יחסים מיניים עם בן זוג אחר, גם כאשר הם אינם כוללים, מגע, או חיבה, נתפסים כמעשה של בגידה, שאנשים מאוד מתקשים לסלוח עליו.

בעידן המודרני, שבו קיימים אמצעים למניעת הריון בשפע, עדיין לא נמצאה הדרך  לאתגר את התפיסה הזו, אלא אם בני הזוג בוחרים בחירה מושכלת, לאפשר לעצמם, חופש מיני.

חשוב שאנשים ששוקלים את האופציה לנישואים פתוחים יבדקו ויבינו  למי יכולים להתאים נישואים פתוחים, והאם הם פתרון למכת הבגידות והשקרים.  

יתכנו מקרים, בהם אחד מבני הזוג יתחיל לשכנע את השני, שכדאי להיות פתוחים לאופציה הזאת, במקרים כאלה, חשוב להגיע להסכמה אמתית עם הצד השני.

אצל חלק מזוגות, יש צד אחד שמושקע יותר בקשר, משמע, שהקשר יותר חשוב לו שאוהב מעט יותר ומוכן להקריב יותר עבור הזוגיות בעוד שהאחר המחוזר הוא אמביוולנטי לגבי הקשר ופניו תמיד אל החלון כדאי שנתבונן רגע על חוזה הנישואין האם הוא חוזה הוגן ? על אילו צרכים הוא עונה ?

מהו, אם כן, הבסיס האיתן, עליו נבנה קשר זוגי מחייב, כמו נישואין, שאחרת הוא לא היה מחזיק מעמד כול כך הרבה שנים. רובנו מונוגמיים בהווייתנו, וזאת משום שדפוסי הקשר הראשונים שלנו, נבנים בקשר זוגי, המתחיל כמובן עם האימא שלנו. הילד לא יכול להתקיים בלי אמו, הוא תלוי בה קיומית, באופן מכריע, ורק בעזרת ההתמסרות שלה הוא ישרוד, ויתפתח. היא מקנה לו תחושת הביטחון, לא רק נותנת לנו חיים, אלא גם מלמדת אותנו שפה רגשית, שתהווה תשתית ליצירת קשר בלעדי זה. החום, האהבה, והיציבות. למעשה ניתן לומר כי בשלב הבוגר בחייו, קשר הנישואין יעניק לנו מענה לאותו צורך ראשוני בקרבה. אלא, שהאהבה הבוגרת, משלבת גם צרכים מיניים, ואמורה לספק לנו בסיס ליציבות, ובטחון, שכול כך חשובים, ליציבות הנפשית שלנו.

ואם כבר הגענו  להחלטה לניהול יחסים פתוחים, הרי, שהכרחי לוודא שההחלטה לניהול מערכת יחסים זו תתקבל בהסכמה מלאה, בלי שאחד מבני הזוג מפעיל לחץ על האחר.

מרגע שהחלטנו לקיים מערכת יחסים כזאת, נקבע כללים כמו חובת שימוש באמצעי מניעה, ואפילו נחליט שרצוי שלא נתאהב, עם ההבנה שזה לא באמת ניתן לשליטה. 

 

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב