טיפים לזוגיות טובה

אם יורשה לי, אפתח את המאמר הזה עם נתון מעניין – כ-10%מהזוגות מצליחים לחיות בזוגיות ביחד למעלה מ-20 שנה. איך הם עושים את זה, מה הסוד? 

לפני שאנו פונים לדבר על איך לתחזק זוגיות טובה ואהבה, שהגחלת שלה לא תכבה, קודם נדבר על אהבה עצמית וקבלה עצמית. אני מדברת על ניקוי פנימי של הקשיים הרגשיים שאנו סוחבים איתנו, כדי שהעבר לא ינהל אותנו, וכדי שנהיה פנויים רגשית לניהול הזוגיות, ונצליח לשחרר את כאבי העבר.

חוק שלא כדאי לפסוח עליו הוא חוק הנתינה, שמשמעותו היא שמה שתיתן, תקבל. תיתן אהבה, תקבל אהבה. משפט שאני נוהגת לומר הוא: "אם את רוצה להיות מלכה – הכתירי את בעלך למלך", וההיפך.

מכירים את אלה שכועסות על כך שבן הזוג לא מבין אותן ואומרות ש"הוא היה צריך לדעת"? אז זהו, שהוא לא קורא מחשבות. אם את רוצה משהו – תגידי. אל תדברי בטון מאשים.

מכירים את המושג "תקשורת מקרבת"? מדובר על תקשורת שמעבירה צרכים ורגשות. אתחיל בכך שאתאר את הסיטואציה שהתרחשה, ואז אסביר איך אני הרגשתי ומה אני רוצה שיקרה, למה אני מצפה. בן הזוג לא אמור לנחש מה רצוננו, וממה נעלבנו. תקשורת יעילה תוכל להתגבר על הקושי שיעלה.    

ההבנה שבן הזוג שלי שונה ממני לא ברורה לכולם, וגם אם חלק מהאנשים יודעים את זה, הם לא תמיד  מיישמים את התובנה הזו. במספר רב של סיטואציות, אנשים מנסים לכפות את דעתם ורצונם על בן הזוג, מצב שמייצר מתח והתנגדות, כמו גם ביטול האחר.

הסובייקטיביות של האחר, פירושה שכל אחד מגיע עם ציפיות שונות, רגשות אחרים, מטרות והעדפות. כדי להסתדר עם בן הזוג, עלינו לבוא בגישה מכבדת ומכילה.

תקשורת פתוחה היא המפתח. לדעת לדבר על הדברים, לא לטאטא, אלא להגיד מה מפריע וחסר. יש לזכור, כי מטרת העל היא שיהיה לנו טוב ביחד, שנתקרב זה לזה.

התחושה הזאת, שאתה מסתובב בעולם, עם ההרגשה שיש שם מישהו בשבילך, שאוהב אותך ומכבד אותך, ויהיה שם בשבילך, אין לה תחליף.

מכאן, שכדי לבנות קשר כזה, עלינו להיות נדיבים. מכירים את אלה שכל הזמן מתחשבנים ומודדים את העשייה שלהם? זה בדיוק המקום לא להיות בו, אלא לחשוב על טובת בן הזוג שלי, להתאמץ להיענות לבקשות שלו.

הגיעה אלי אישה, שהיא ובעלה החליטו על הערבים בהם כל אחד מהם יוצא, כדי שכל אחד יוכל ליהנות מהתחביב שלו. היא שיחקה כדור רשת, והוא כדורסל. ערב אחד הבעל ביקש ממנה להוסיף עוד יום, כי יש לו משחק חשוב בכדורסל. היא מאוד כעסה על הבקשה. עשינו יחד תהליך שבו היא הבינה שההליכה לקראתו תעזור ליצור אווירה טובה של נתינה וראיית הצורך שלו. אומנם כרגע זה לא נוח, אך למען המערכת הזוגית, המאמץ ישתלם – הזוגיות תתחזק, הנתינה ההדדית תתחזק גם היא.

גם כאשר מתווכחים, חשוב לזכור כי יש דרך לא להסכים, חשוב לדעת לנהל שיחה טובה מבלי לגלוש למריבה. השמירה על כבוד בן הזוג היא בגדר חובה, שהרי ברגע שנזלזל או נדבר לא יפה, נאבד את שיתוף הפעולה שלו, וגם אם הוא יעשה את מה שביקשנו, הרי שפגענו בבן זוג.

אם פגעת – קח אחריות

אחד הדברים החשובים במערכת זוגית ובמערכות יחסים בכלל הוא לדעת להתנצל. רסנו את האגו, הוא יוביל לריחוק בזוגיות. יש לראות את התמונה הכוללת, את הדרך שאנו צועדים בה ביחד.

עוד דבר שחשוב לזכור הוא שכאשר אנו מדברים לא יפה, יש מי שצופה בנו, ויעשה כמונו: הילדים שלנו, שלומדים מאיתנו ומחקים אותנו.

מרכיב חשוב לא פחות משאר המרכיבים לשמירה על זוגיות טובה היא קיום יחסי מין. סקס הוא הדבק של הזוגיות, מכיוון שהוא יוצר אינטימיות גופנית, ששמורה רק לבני הזוג, הסקס מייחד את מערכת היחסים הזוגית שלנו ומבדיל אותנו ממערכות היחסים עם שאר בני המשפחה וחברינו. 

הקדישו זמן לבילוי משותף

הגדירו זמן לבילוי משותף שלכם. כדאי למצוא ערב בשבוע שבו שניכם פנויים לצאת יחד לערב כייף ונעים ולשיחה, בה תדברו עליכם – לא על הבית, לא על הילדים, אולי גם לא על העבודה, אלא רק שיחת חולין נעימה. 

בנוסף, כדאי להקדיש 10 דקות בכל ערב לשיחה, שבה תדברו על היום שעבר עליכם, תקשיבו זה לזה, תנו אמפתיה, תתייעצו, תנו עצות, שתפו מה הרגשתם באירועים שונים במהלך היום ובקשו עזרה אם אתם זקוקים לה. 

אם יש אפשרות, מומלץ גם לצאת לדייט זוגי ארוך יותר, כמו סוף שבוע אחת לחודש או אחת למספר חודשים, בו תתנתקו ליום יומיים מהבית, תאכלו אוכל טוב, תשנו אווירה, תעשו מסאז' ותמלאו את עצמכם באנרגיה חדשה. 

הזוגיות דורשת מאיתנו השקעה, אך מניסיון – ההשקעה משתלמת. אם אתם רוצים לשמור על הזוגיות שלכם וגם ליהנות ממנה, כדאי מאוד להשקיע בה. שום דבר אינו מובן מאליו, ודאי לא בן הזוג שלכם. 

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב