האם תיתכן זוגיות ללא יחסי מין

על פי פרויד, בני אדם הם יצורים מיניים, החל מלידתם. התבטאות מינית הינה צורך בסיסי בכל גיל. נישואים ללא יחסי מין הם נישואים פגיעים. יחסי מין הם פעילות שבני זוג חולקים זה עם זה. השיתוף הזה מחזק את מערכת היחסים ומחזק את האהבה בקשר זוגי.

חשוב לדעת, כי בקיום יחסי מין משתחרר חומר כימי הקרוי אוקסיטוצין, והוא מחזק את תחושת הקרבה בין בני הזוג. 

כאשר המין נעלם מסדר העדיפויות ונדחק לפינה,  אמורה  להידלק  נורה אדומה, שמצריכה בדיקה של המצב. 

במרוצת הזמן, זוגות רבים מוצאים עצמם עסוקים בפעילויות שונות ואלטרנטיביות למין. העדפות אלו מהוות בעיה, שכן הן מרחיקות בין בני הזוג, והם עלולים להגיע למצב בו שגרת היום שלו אינה כוללת חיים מיניים. 

במחקר שנערך בארה"ב נמצא כי האינטרנט מאפשר היום בגידות וחיי מין וירטואליים, אך נמצא כי אין תחליף לקשר מיני פיזי. אנו עדיין זקוקים לקשר גופני ולמגע, שכן האדם הוא יצור חברתי, שזקוק לקשרים אישיים. 

למה זוגות נמנעים מלהיכנס למיטה?

אנשים רבים המנהלים מערכת יחסים זוגית ממושכת אומרים כי החשק המיני שלהם הוא מיניאלי, וכי הם לא נהנים מקיום יחסי מין. 

מערכות יחסים זוגיות קבועות וממושכות מכילות את כל קשת הפעילויות – טיפול בענייני הבית, מצב כלכלי, ברוב הקשרים הזוגיים הממושכים יש גם ילדים, ולכן חשוב לזכור כי רגשות רבים מתערבבים ונמהלים אל תוך המערכת הזוגית. כעס, שיפוטיות, ביקורת, האשמה וכל עוינות אחרת במערכת יחסים יובילו לפגיעה בחשק המיני.

בני זוג עלולים גם לחשוש מפני תגובה שלילית או דחייה, ולכן יימנעו ויהססו להציע קיום יחסי מין, למשל לאחר תקופה ממושכת ללא קיום יחסים או כאשר היחסים מתוחים. 

 ממחקרים רבים עולה כי מיניות טובה תורמת לבריאות, להרגשה, לתוחלת החיים, וכמובן לזוגיות. עוד נמצא, כי אנשים שמקיימים יחסי מין באופן קבוע וסדיר יחוו איכות חיים טובה. 

במהלך השנים נוצרת שחיקה, שמייצרת מצב שבו בני זוג מוצאים את עצמם אומרים "עשינו את זה כבר השבוע", למעשה הם  "סימנו וי" על המשימה החשובה הזאת, והתייחסות כזאת כמובן שלא תורמת ליחסים. 

 כשבני זוג  היו צעירים יותר, היה להם יותר זמן להיות ביחד.  בהמשך החיים, בגלל גידול הילדים, היעדר  הפרטיות והזמן המשותף שמתמעט, גם יחסי המין הופכים נדירים יותר.  

מרכיב נוסף הוא הגיל. כ-50% מהגברים חווים ירידה בתפקוד המיני עם הגיל המאמיר. כ-50% מהנשים בגיל המעבר מאבדות את החשק המיני. 

איך להחזיר את יחסי המין לזוגיות?

סיון ויצפלד, מטפלת זוגית בכירה בעוצמת הרכות, טוענת כי עלינו למצוא את הדרך לעורר את המגע והקשר האינטימי בין בני הזוג, אחרת אי אפשר יהיה לקרוא ליחסים זוגיים אינטימיים, או אפילו משפחה.

בלי התקשרות פיזיולוגית, נעלמת תחושת השיתוף והשותפות בין הגבר לאישה, וזה עלול לפרק את היחסים. לדבריה, מה שחשוב באמת זה, שיהיה מגע כמו נשיקה, חיבוק ואף החזקת יד. 

במקרים רבים, סקס הופך אמצעי לניהול קונפליקטים, כאשר אחד מבני הזוג עשוי להעניש את האחר ולמנוע ממנו מגע. במצב זה ייפגעו האינטימיות ותשוקה. 

כדי שהתשוקה המינית תתקיים, צריך שיחסי האהבה ומחויבות יתקיימו, ואלה בתורם יעצימו את האהבה. 

מטפלת זוגית בשם אסתר פרל כותבת: "סיפור הסקס בקרב זוגיות מודרניים המחויבים זה לזה חושף לעיתים קרובות תשוקה שדעכה, וכולל רשימה ארוכה של תירוצים מיניים, המתיימרים להביא למותו הבלתי נמנע של ארוס". 

לדבריה, גם עודף בקרבה חוסם תשוקה, שכן ברגע שאנו מתמזגים, אנו לא באינטימיות. לכן יש צורך בנפרדות ואוטונומיה בהתחברות, שכן אם אין עולם פנימי אחר להיכנס אליו, לא תתבצע התחברות. 

מכאן אנו מגיעים לפרדוקס האינטימיות והמין. חשוב להבין, כי באהבה אנו רוצים לדעת הכל, לעומת התשוקה, הזקוקה למסתורין, לחידושים וללא צפוי. לכן, כדי ללבות את התשוקה, בני הזוג צריכים לעורר אותה.

רעיון נוסף ליישום נקרא "יצירת מרחב ארוטי", שפירושו לפנות זמן לבילוי משותף של קיום יחסים בלוח הזמנים הצפוף שלנו במהלך השבוע. 

במחשבה ראשונה, זה נראה תמוה, שכן תכנון חיי מין נשמע מלאכותי. התיחום של המין במסגרת עלול  להתפרש  כמשעמם, אך היעדרותו מהמערכת הזוגית תסב נזק גדול יותר. מכיוון שכך, חשוב שנקפיד על   מרחב מיני מזמין שבו ניצור סביבה מרגשת ואווירה, שתסקרן את בן הזוג שלנו ואותנו, וכמו בכל דבר בחיים שאנו רוצים להצליח בו, נצטרך להשקיע כדי לקצור פירות.

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב