בגידות בנישואים

היא יושבת מולי, ואומרת לי בצורה שאינה משתמעת לשני פנים: "החלטתי להתגרש". היא בחורה צעירה, אמא לשלושה ילדים. בעלה אוהב אותה, אך היא נחושה בדעתה. "הכרתי מישהו, ואני מאוהבת בו. הוא מעניק  לי את כל מה שבעלי מחסיר ממני".

מה שהצגתי כאן מכונה אהבה אסורה. זוהי רק דוגמה אחת מבין דוגמאות רבות של נשים וגברים נשואים המגיעים לקליניקה, לאחר שהתאהבו במישהו מחוץ לנישואין. הם נמצאים במצב בו הם מבינים שהם הולכים לפרק משפחה ולפגוע בילדים ובבן זוג, שלעתים לא יודע על דבר הבגידה,  אך הם מרגישים שהאהבה אותה מצאו היא חד פעמית ואמיתית. היא מסובבת להם את הראש, וגורמת להם לפרפרים בבטן.

השאלה הנשאלת היא איך אפשר להסביר את הרצון לפרק משפחה ולבגוד בערכים שעליהם גדלת, כמו נאמנות ומשפחתיות?

הגורם העיקרי לבגידה היא תחושת ריגוש, שקיימת בתחילת כל קשר רומנטי, שחסרה לאנשים בשגרת הנישואים, וכן לאנשים שהזניחו את הזוגיות שלהם. הם למעשה נרדמו בשמירה בשל קצב החיים האינטנסיבי, עומס המטלות,  גידול הילדים והלחץ בעבודה, וכיבו את האהבה.

המערכת הזוגית כולה רדומה, ואז מגיעה ההתאהבות, שמייצרת תחושה נעימה של שמחה. האדם שחווה את התחושה הזאת לא רוצה להרפות ממנה. במקביל, נוצר קונפליקט בין עמדה מוסרית של נאמנות לבן זוג  ולילדים, לבין תשוקה עזה לחוות את ההתאהבות.

חשוב לזכור שעם האדם בו אנחנו מתאהבים אין לנו מערכת שכוללת עומס ומחוייבויות – תשלומי מסים, ילדים לאסוף מחוגים וכלים מלוכלכים בכיור. בשלב הזה יש בקשר הזה רק תשוקה עזה, ומקום שכייף להיות בו. מכירים את המשפט "מים גנובים ימתקו"? זוהי מהות הקשר הזה. הריגוש, ההסתרה והתשוקה משתלטים על יצריו של האדם הבוגד, מסחררים אותו, וקשה לו לומר להם לא.

אז איך מצליח בן הזוג שבוגד להתנהל בין הבגידה במוסריות ובבן זוגו וילדיו, לבין התשוקה כלפי האהוב?

הוא מסביר לעצמו את המציאות בצורה בלתי הגיונית, כדי לצמצם את הפער בין הראש לרגש. מנגנון פסיכולוגי זה נקרא דיסוננס קוגניטיבי, ובעזרתו אנו מגיעים לאיזון פנימי.

אדם השרוי במצב זה עשוי לטעון, כי לבן הזוג יש הרבה מגרעות, שהוא לא יכול לחיות איתם, ואת האהוב, מצד שני, הוא יראה באור חיובי עד כדי שלמות.

מנגנון מסלף מציאות זה עוזר לאדם להתבצר בעמדה שלו ובצדקתו, כי אכן מצא אהבת אמת נדירה וחד פעמית.

במצב כזה, הפתרון הוא להגיע למטפלת זוגית, שתעזור לו לצאת מאותה סחרחרה מטורפת, שגורמת לו לרצות לפרק את משפחתו, ובנוסף תאפשר לו לראות את המציאות בעיניים פקוחות.

אכן, זו עבודה קשה, כי מפה תידרש עבודה יסודית ולא פשוטה של שיקום הזוגיות, אך האלטרנטיבה העומדת בפני האדם המאוהב היא קושי וסיבוך גדול, שיגרמו סבל רב לילדים, לבן הזוג ולכל בני המשפחה הקרובים.  

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב