איך לנהל שיחה טובה ולא לגלוש למריבה?

במסגרת לימודיי נתקלתי במודל שנקרא מודל מיקוד. זהו מודל המתרכז במילוי צרכים של בני הזוג. בשלב הראשון אני אשאל את בן הזוג שלי מה הוא צריך ממני. בשלב הבא יהיה מענה לאותו צורך שבן הזוג העלה בצורה מאוד מפורטת ולא כללית.

המטרה היא שהשיחה שתתנהל בינינו תהיה טובה ותקרב בינינו. 

כדי ששיחה תהיה מקרבת ולא מרחיקה יש צורך לשמור על מספר כללים בסיסיים חשובים: הראשון שבהם הוא תשומת לב מירבית לאיך אנו מדברים מה שאומר שלא נשתמש במילים מקטינות או בטון מתנשא וגבוה. למעשה, ננסח את המסר שלנו בצורה לא מאשימה, תוך הקפדה על שימוש ב”אני”. ניסוח המסר מאוד חשוב, לכן כדאי להקדיש למשימה מחשבה לפני שנגיע לשיחה.

נקודה חשובה נוספת היא לא להיגרר. למשל, אם התרגזנו, נחליט לא לפגוע. חשוב מאוד להקשיב ולאפשר לבן הזוג שלנו לסיים את מה שהוא רוצה להגיד ורק אז להגיב.

במקרים רבים כאשר בן הזוג רוצה לשוחח על משהו שמפריע לו בהתנהגות שלנו, אנו מתקשים להקשיב, ולכן נרצה להעביר נושא. חשוב להקפיד לו להעביר נושא, אלא להקשיב לדבריו עד תומם ורק אז להגיב.

רבים מבני הזוג מנצלים שיחות כדי להלל ולשבח את עצמם על העשייה המרובה שלהם, ובדרך זו מבטלים את המעשים של בן הזוג באמירה או בהתעלמות מהם. 

זכרו, המטרה היא לא שיווק עצמי, אלא הקשבה ורצון להיטיב עם בן הזוג שלי. 

אז מהי בעצם שיחה טובה? ואיך תדעו שהצלחתם? 

שיחה טובה היא שיחה שבה האזנתם יותר מאשר השמעתם. המדד להצלחה הינו שבסוף השיחה תצאו ממנה קרובים יותר.

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב