תקשורת אסרטיבית

ידוע לכול, כי קיימות תגובות שונות של בני אדם לסיטואציות שיעלו בחיי היום יום.  ישנם כאלה, שיבטלו את רצונם, כדי לרצות אחרים. הם למעשה, לא יתחברו לצרכים שלהם, וחמור מכך, הם יבטלו את צרכים שלהם, במחי יד לטובת האחר. לעומתם, יש כאלה שיתנהגו בתוקפנות, בכול סיטואציה שתעלה. כפי שניתן לראות, שתי התנהגויות אלה הן לא מאוזנות ומייצגות שתי קצוות. ההתנהגות הרצויה, אם כן, היא התנהגות הכוללת, תקשורת אסרטיבית, לא זו שמבטלת, ולא זו שתוקפת.

תקשורת אסרטיבית מוגדרת, כהתנהגות המאפשרת לאדם לפעול, לקידום אינטרסים אישיים,  ולעמוד על שלו, בלי לחוש חרדה. הוא יכול לבטא את רגשותיו בכנות, ובנוחות, ולממש את זכויותיו האישיות, בלי לפגוע, או להכחיש את רגשות הזולת.

בהגדרה, קיימים ארבעה מרכיבים מרכזיים. הראשון שבהם הוא, היכולת שלי לקבל החלטות, ולנקוט ביוזמה, כדי להתקדם במישורים השונים בחיים. בהתנהגות זו, האדם עומד על שלו, ומציב גבולות,  למנוע מהאחר, לחדור למרחב שלו, ואף לדעת לסרב גם לאנשים, וביניהם, אנשים הקרובים לנו, ולזכור, שהאינטרסים והצרכים שלנו הם בעדיפות ראשונה. כמו כן, חשוב להבין, שאנו פה לא לרצות את האחר  ולזכור כי שיתכנו מצבים, שלא יבינו אותנו, ויקבלו את ההחלטות שלנו באי שביעות רצון, אך כול זה עדיף על אי הלימה לצרכים שלנו, שכן אם לא נבטא את הצרכים שלנו, שחלק מהם כוללים את העולם הרגשי, הרי שנבגוד בעצמנו, שכן לפני שאנו מתחילים את מערכות היחסים שלו עם הזולת, אנו מנהלים שיח פנימי עם עצמנו, ועליו להיות כזה, שמכבד את הצרכים שלנו.

הדרך הנכונה לפעולה, היא מציאת איזון בין התנהגות פסיבית, שמשמעותה לוותר על הצרכים שלנו, לבין התנהגות אגרסיבית. מצב אופטימלי יהיה כזה, שאנו נפעל למען עצמנו, תוך כיבוד זכויות הזולת.

חשוב לזכור, שהתנהגות פסיבית, תוביל להימנעות, וחוסר התמודדות, ואילו האגרסיבי, ישיג את אשר הוא חפץ, אך מדובר בהצלחות קצרות במערכות יחסים לא שוויוניות, שמבטלות את האחר.

פיתוח תקשורת אסרטיבית עבור רובנו, מצריכה אימון, אך ההשתדלות משתלמת, היות והיא תעזור לנו עם קשיים, ואירועים בכול תחומי החיים.

 

חשוב לזכור, כי התקשורת האסרטיבית האותנטית, מתחילה קודם כול עם עצמנו. עלינו לאבחן את המציאות נכון, ובמקביל לשפר את יכולת ההכלה האישית, תוך כדי  בירור של מה שחשוב לי באמת.

במקרים שאני מרגישה חוסר ביטחון, ודימוי עצמי שלילי, הרי גם על המרכיבים האלה, אני יצטרך לעבוד ולשפר.

העבודה על תקשורת אסרטיבית, תתבצע בשני מישורים. המישור הראשון, הוא המישור הוורבאלי, הכולל את תוכן הדברים שלי, ואת טון הדיבור שלי, תוך כדי הקשבה. המישור השני, הוא תקשורת לא מילולית, הכוללת קשר עין, ושימוש בשפת גוף, שבה אנו מתרגלים, יציבה נכונה, מבט ישיר לא מתחמק, וכן תנועות מתונות, ולא חזקות.

כדי שאוכל להשתמש בתקשורת זו, שהיא תכונה נרכשת, עלי לשלב את המודעות העצמי שלי, את הפיתוח האישי, והלמידה, שיובילו לשכלול בתקשורת זו, שהמטרה היא להשיג יותר, במינימום עימותים, בלי אנרגיות שליליות, ובלי שחיקה.

 

היכולת להביע את עצמך, ולשנות את דעתו של האחר, לקבל החלטות, או אפילו לסרב, בלי לחוש רגשות אשם, תוך עמידה על הזכות לחופש אישי. כמו כן, המילים שנבחר, הניסוחים, והיכולת לשנות, הם הכול, עניין של גישה.

מילת הקסם של אסרטיביות היא, אני, "אני רוצה", "אני חושב" כמו כן, תרגול השימוש במילה לא, "לא מסתדר לי", "לא מתאים לי". כול זאת יעשה, לא לפני, שנקשיב לאחר, ונבין את הצרכים של האדם האחר, מתוך רצון לפעול, לטובת כול הצדדים.

ברגע שנהיה מודעים למרכיבים האלה, האסרטיביות תגיע, שכן היא תהיה תוצאה של עבודה עצמית, על בטחון שיש לאדם, שכן במקרים רבים, העדר אסרטיביות, עלול לנבוע מחוסר בטחון עצמי, וחרדה, שכן אדם עשוי להירתע מלשמוע דעה המנוגדת לדעתו.

במקרים אחרים, הוא לא יכנס לדיון, ולא יסביר את עמדתו, אלא ייסוג.

מכאן, שמהרגע שנפעל בצורה אסרטיבית, לא נאפשר לאחרים להתנהל מולנו בהתנשאות.

מהרגע שנפעל בצורה זו, הכבוד כלפינו, יגדל פלאים, והסיפוק בחיים, יהפוך להיות טבע שני שלנו. לכן, ההשקעה במיומנות זו, הינה בעלת חשיבות עליונה בחיינו.

 

 

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב