משבר גיל ה-40 יש דבר כזה ?

בגיל 38, שחשבתי שהשגתי את כול המטרות והיעדים שהצבתי, קרתה התקלה.  למעשה הייתה לי רשימה של משימות, שהצבתי לעצמי בתחום המשפחה הקריירה ועוד יעדים שסימנתי לי,  אך כול אותו זמן הרגשתי שמשהו חסר לי, היה שם כאב שלא עזב.

ואז ביום שהרגשתי שסיימתי את רשימת המשימות שלי, זה הגיע. הכאב הלך, והתעצם, והייאוש לא איחר להגיע. מאותו רגע, לא יכולתי יותר להדחיק את הכאב של פצעי הילדות שלי, הם נתנו את אותותיהן בגופי.

משבר גיל ה-40, הוא אחד מהמשברים המפורסמים ביותר, ונדמה שהוא כאן כבר הרבה שנים, ואף יישאר. בשנת 1957 הציג פסיכולוג קנדי בשם אליוט ז'אק בפני החברה הבריטית, מאמר שבו הוא תיאר, שלב דיכאוני אותו עוברים אנשים, באמצע שנות השלושים לחייהם. השלב הזה מאופיין בצורות שונות של ביטוי כמו, הפקרות, חוסר יכולת להנות, דאגות לגבי הבריאות, ניסיונות להישאר צעירים, או  התעוררת רוחנית.

אליוט ז'אק היה הראשון שנתן הסבר קליני לתופעה זו  "משבר אמצע החיים".

חשוב לזכור, כי ברמה הנפשית, וברמה הגופנית, חלים שינויים מהותיים, בתפיסת החיים, ובדימוי העצמי, תפיסת התפקיד, והיעוד בחיינו, כמו גם השינויים ביחס למיניות, המראה החיצוני, ההורות, והזוגיות.

דר' ארנון לוי פסיכולוג קליני, ומאמן אישי, מתאר את משבר גיל ה-40, כמשבר תרבותי, וחברתי, המתקיים בחברה המערבית, שבה האדם עושה חשבון נפש, לגבי הישגיו בחיים, ומכיוון שמדובר במשבר חברתי, הוא עשוי להתבטא בצורות שונות, בהתאם לאישיות האדם.

בעבר, 10% מהמבוגרים, בגיל המעבר חוו את משבר מאמצע החיים. המצב קורה בשכיחות גדולה ביותר בגילאים 35-50. במחקר גדול שנערך בשנות ה-90, נמצא שהגיל הממוצע של משבר אמצע החיים הוא 46 .משבר אמצע החיים אורך בין 3-10 שנים אצל גברים, ואצל נשים בין 2-5 שנים

אנשים שחווים משבר אמצע החיים, מעידים כי חוו רגשות כמו, רצון להגשים חלום, או מטרה בלתי מוגדרת.

בשלב זה יתהו אנשים רבים, ובצדק ללא יכולת למצוא מענה לשאלה, "למה זה קורה לי?," שהרי כבר הגשמנו יעדים, והתמקמנו היטיב במרוץ החיים. בשלב זה, רוב הגברים והנשים מוצאים את עצמם בזוגיות ארוכה, שהילדים גדלו, ולא זקוקים להשגחה צמודה, או לחילופין, לאחר תהליך גירושין או פרידה.  

בשלב זה של החיים, יש צורך למצוא מענה לשאלות קיומיות, וצרכים רגשיים עמוקים, שהודחקו לטובת התמקדות במרוץ החיים.

ההבנה בתקופת המשבר, צריכה להוביל למסקנה, כי לאנשים יש שאלות קיומיות, ונושאים רגשיים לא פתורים, שמצטברים במהלך הילדות. הקשיים לא נעלמים לאורך הזמן, אלא רק מודחקים או מוחזקים בשהייה מתחת לפני השטח, כול עוד אנחנו עסוקים במה שנחשב בעניינו כהכרחי, ומשמעותי, משפחה ילדים, וקריירה.

מהרגע שהשגנו את כול מה שרצינו, הנושאים הרגשיים, והשאלות הלא פתורות, נוטים לצוף, וליצור זעזוע לא קל, במערכת התפיסות והאמונות שלנו. אותם רבדים עמוקים ומשמעותיים של כאב עצב פחד ותחושת חוסר משמעות מקורם בילדות והם מחכים ליום שבו נאט את הקצב ומבחין סוף סוף במי שהיינו כול הזמן.   

הנושאים הרגשיים, והשאלות הלא פתורות, נוטים לצוף, וליצור זעזוע לא קל, בכול מערכת התפיסות, והאמונות שלנו.

הזוגיות בתקופה זו, יכולה לעבור טלטלות, שכן הזמן שהיה מושקע בילדים הקטנים, מתפנה לטובת הזוגיות, ולא תמיד יודעים מה לעשות אתו.

בהעדר תקשורת טובה בין בני הזוג, בני הזוג עשויים למצוא את עצמם שואלים, אם עשו את הבחירה הנכונה. כול אחד מבני הזוג מפתח לעצמו תחומי עניין, וחוג חברים, המתמקד בעצמו, תוך התרחקות מבן זוגו. בני זוג עשויים להיסחף לפנטזיות, כדי להתנתק מגבולות הכלא, שבבית.  הם מפסיקים להשקיע בזוגיות, ומתחילים להתרחק. הדבר נותן אותותיו בתקשורת, אינטימיות, ומיניות, מכאן הדרך קצרה לבגידה, או גירושין.

במסגרת עבודתי בקליניקה,  נתקלתי בבחור נשוי, אב לארבעה ילדים, בגיל ,45 שאיבד עניין באשתו ובחיים, בגלל עסקה כושלת, שמסגרתה הוא הפסיד סכום גדול של כסף, מה שהעלה לו את פצעי הילדות שלו, וגרם לו לזנוח את הבית, והאישה ולהתחיל בחיי הוללות . הדרך היחידה להשיג את חייו בחזרה, היא טיפול.  

אני למרבה המזל, הצלחתי לצאת מהמשבר הזה מחוזקת, בעלת תובנות, ויכולת ליצור שינוי, ובמבט לאחור אחרי שנים רבות, הדרך לא פשוטה. כולי תקווה, שהבחור שנמצא בקליניקה, אכן יחזור לעצמו. אעשה הכול, כדי לעזור לו ולאחרים, לצלוח את משבר גיל הארבעים.    

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב