לחיות עם בן זוג נרקסיסט

רבים מהאנשים, שחיים בזוגיות,  מוצאים את עצמם, ברגעים קשים של כעס, משמיעים משפטים כמו, הוא דואג רק לעצמו, לא רואה אף אחד חוץ מעצמו, הוא ממש נרקיסיסט.

 בימים אלה, קיימת נזילות של שימוש, במושג זה. אנשים משתמשים במושג זה, שהם מתכוונים לאדם שעסוק בעצמו, ומדבר יותר על עצמו, מאשר מתעניין באחרים.

חשוב לזכור, כי נרקיסיסט אמתי, הוא אדם שסובל מהפרעה קלינית. בסופו של דבר, לרוב, זה מסתכם באנוכיות, שמגיעה על חשבון אחרים, לרוב באופן קיצוני. בנוסף, לחוסר יכולת מוחלטת, לקחת בחשבון, רגשות של אחרים.  

לא תמיד פשוט, לזהות נרקיסיסט. ישנם סימנים, שבני זוג, יכולים לשים לב אליהם, כדי להגיע למסקנה, שבן הזוג שלהם, סובל מהפרעה זו.

 בוא נחזור קצת אחורה, לרגע התחלת הקשר. בראשית הקשר, אדם כזה, יכתוב, ויאמר, כמה הוא אוהב, מה שמומחים קוראים לו, הפצצת אהבה. הוא עשוי להגיד לך, כמה את חכמה, יפה, ומוכשרת.

נרקיסיסט, נוטה לחשוב, שמגיע לו לחיות עם אנשים אחרים מיוחדים, שלדעתו הם היחידים, שיוכלו להעריך אותו, באופן מלא.

אדם כזה, יכול להתהפך עליך, בלי שיהיה לך מושג מה עשית.

בן זוג כזה, ירבה לדבר על עצמו, על ההישגים, וההצלחות שלו. הוא יעשה זאת, כי הוא חושב, שהוא חכם, וטוב יותר מכול האחרים. הוא גם לא ישתף אותך בשיחה, ואם תדברי על עצמך, כנראה שהוא יהפוך את זה, על עצמו.

היות, ולרב נרקיסיסט הוא בעל בטחון עצמי נמוך, הרי שהוא יזדקק למחמאות, ואם לא אתן אותם, הוא ידוג אותם, ויעשה שימוש באנשים אחרים, על מנת, לספק את חוש הערך העצמי שלו.

הדימוי הנמוך, עלול להיפגע בקלות, כשכן אדם בעל בטחון עצמי גבוה, יוריד את האחר, כדי להרים את עצמו, מה שאדם בעל בטחון לא יעשה.

חוסר אמפטיה, הוא עוד מרכיב, המאפיין את הנרקיסיסט. חסרה לו היכולת, לגרום לבן הזוג שלו  לראות אותו, שכן הוא לא מבין את הקונספט של רגשות.

אתן לכם דוגמה. עבר עליכם יום קשה בעבודה, או היה ריב, שניהלת עם חברה, ואת חוזרת הביתה כולך עמוסה רגשית, ומעוניינת לשתף את בן הזוג שלך, בחוויה שעברת. הוא מצדו לא שם להקשיב,  ולא יכול לתקף את הרגשות שלך. לכן, היחסים עם נרקיסיסט, יקרסו. בסופו של דבר.

שלא כמו בתחילת הקשר, שאז הוא פרגן לך, והפך אותך לנסיכה, ובהמשך הקשה עליך  והפך להיות מרושע. מכאן חלה הדרדרות, כול מה שאת עושה, הופך להיות מרושע עבורו, החל ממה שאת לובשת, אוכלת, ועד למי שאת נפגשת אתו, ומה את עושה בזמנך הפנוי.

בן זוג כזה, יוריד אותך בצורה פוגענית, הכוללת העלבות מילוליות קשות, שהמטרה היא, להוריד את הערך העצמי שלך, כדי שהוא ירגיש עוצמתי, וטוב יותר.

בשלב זה, את כבר תחושי, שאת לא אותו אדם. אלא תחושי שמשהו לא בסדר אצלך. את עשויה לתהות, מה עשיתי לא טוב, אולי את רגישה מדיי, שכן כול מה שאת עושה, לא מצליח. בשלב זה, תמצאי את עצמך, מתנצלת, ולעיתים קרובות, חשה פחות בטוחה, ויותר לחוצה.

הערעור שאת מרגישה, זו הדרך של בן זוג, נרקיסיסט, להרגיש עליות, ובמצב זה הוא פורח, שהרי הוא אף פעם לא יתנצל, ויחשוב, שהוא צודק, לגבי הכול, שכן יש רק אמת אחת, והיא שלו.

מכאן, שאת מרגישה שקופה, כי לא שומעים אותך מבינים אותך, ולא מתגמשים כלפיך. כשכול זה קורה, הרי שעליך להסיק את המסקנה, שאת נמצאת במערכת זוגית רעילה, ופוגענית.   

אי היכולת שלו, להתנצל גם כאשר, למשל, הוא מגיע באיחור,  הבטיח שיתקשר, או ביטל תכנית, ברגע האחרון, למרות הידיעה, שהיא חשובה לך. כול זה מעיד על כך, שהוא לא אמפטי לרגש, ולצרכים שלך, שהרי בני זוג יודעים לזהות, שהם לא נהגו כשורה, ואף להתנצל על התנהגות זו.

כדי להיפרד, מבן זוג נרקיסיסט, עליך להזכיר לעצמך, כי מגיע לך טוב יותר, ובמקביל ליצור לעצמך, רשת תמיכה, של משפחה, וחברים.  חשוב ללכת לטיפול, כדי לטפל בעצמך, מפגיעה שחווית.

זכרי, כי לא ניתן לשנות אדם בעל הפרעה זו, או לשמח אותו. הוא לעולם לא יהיה אמפטי כלפיך, ותמיד תרגישי ריקה, אחרי אינטראקציה אתו, שכן את לעולם, לא תהיי מפסיק בשבילו, והוא עצמו, לא יהיה מסופק.

אדם זה חש עצמו, מלך. המניפולציה שהוא מפעיל עליך, היא למעשה, תופעה שנקראת גיזלייטינג, שהיא מניפולציה פסיכולוגית, שמטרתה, היא שימוש בתפיסת מציאות, של קורבן .

מדובר באלימות נפשית, שהיא התקפה שיטתית המופעלת על ידי אדם קרוב, ומתבצעת בעורמה.

יש פה צירוף של פרטים אירועים,, מילים נימת קול, רמיזות, שכול שכל אחד מהם בנפרד, נראה בלתי מזיק, אך שהם מתלכדים ביחד, למכלול, הם יוצרים הרס נפשי, וגופני.

הגרוע ביותר הוא, שהמילים המעליבות שלו, ודריסת בטחון עצמי, הופכים להיות הדיבור הפנימי שלך, ומהר מאוד, הופכים למנטרה של, אני לא מספיק טובה.

הוא גורם לך להיות זהירה, ולפחד. הזהירות באה לידי ביטוי, במה שאת אומרת, ועושה, שכן הוא עשוי להתפרץ עליך, כהר געש.

אין שום סיבה שנבטל את עצמנו, ובן הזוג  שלנו יתעלל בנו.

יש דרך לצאת מהמלכודת אליה נקלעת.  וזה לא סוף פסוק,  מגיע לך חיים טובים יותר, ויש דרך מילוט. חשוב לעשות את הצעד קדימה, לפני שאת מרגישה שנגמרו לך הכוחות. התייעצות עם איש מקצוע, תוכל לספק לך תמונה אובייקטיבית, ולאשש את החשדות שלך.

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב