חמישה יסודות שיובילו אתכם לאושר

אם אתם רוצים להיות מדויקים בחיפוש אחר האושר, עליכם להתמקד בחמישה רכיבים בלבד, שמשפיעים על הגוף ועל הנפש.

פרופסור טל בן שחר, הוא מומחה למדעי האושר, שלימד את הקורס, הכי פופולרי בתחום תולדות אוניברסיטת הווארד. הוא מרצה באוניברסיטת קולומביה, סופר, ומקים האקדמיה ללימודי אושר.

ששואלים את רוב האנשים, "מהו אושר?", הם עונים אושר זה להשיג את מה שאנו רוצים, אלא שאז הם מגיעים להישג ומבינים שהוא לא מספק את הסחורה, והדבר שחכנו לו לא הגיע.

ישנם כאלה, שקמים בבוקר ואומרים,  "היום אהיה מאושר", או נושאים איתם את התפיסה, "אושר הוא ערך עבורי", אלא שממחקרים עולה, כי המרדף אחרי האושר, וההערכה שלו, מורידים את רמתו.

במחקר שנערך באוניברסיטת דנוור. בשיתוף עם האוניברסיטה העברית ביקשו מנסיינים, לקרוא שתי כתבות. אחת מהן עסקה בכך, שאושר הוא דבר חשוב בחיים, והאחרת עסקה בנושא ניטרלי. אלה שקראו על חשיבותו של האושר, הרגישו פחות טוב בחיים שלהם, לעומת אלה שקראו על נושא כללי, שלא קשור אליהם ישירות. חשוב לזכור, שאושר הוא לא היי תמידי, זה לא כול הזמן להיות שמח. חיים מאושרים כוללים, כאב. אחד הדברים החשובים, הוא לאפשר לעצמנו להיות אנושים.

הרשות להיות אנושי, טומנת בחובה, את הרעיון כי עלי לתת מקום לכול הרגשות, ולא להדחיק אותם.

חיים מאושרים, כוללים, כאב, צער, וכן רגשות חזקים כמו, קנאה, ושנאה, כשאנו מסלקים אותם, הם רק מתעצמים.

בספרו הראשון של פרופסור טל בן שחר, "אושר ועושר", הוא כותב, שאושר הוא שילוב של הנאה ומשמעות. במהלך השנים, ההגדרה הורחבה, ואושר מוגדר, כמורכב מחמישה אלמנטים.

האלמנט הראשון, הוא הרוחני, ולא בהכרח דת. אנו יכולים לחוות רוחניות, שאנו מתפללים בבית כנסת. אבל, אפשר גם לחוות אותה, שאנחנו עושים משהו משמעותי, עבור עצמנו, למשל, אני עוברת ליד שיח פרחים, ומעריכה את קיומו. איינשטיין אמר, שיש שתי דרכים לחוות את החיים. דרך אחת, היא להבין ששום דבר, הוא לא נס. דרך אחרת היא, שהכול הוא נס. אם אנו חווים את הכאן ועכשיו, זה יכול להיות  בשיחה עם מישהו, בהליכה, או באכילה. אנו חווים את החוויה כרוחנית.

האלמנט השני, הוא גופני. היום ברור מעל לכול ספק כי  הקשר בין גוף לנפש מוחלט. מכאן, התרומה של אכילה, שינה, מנוחה, והתאוששות לבריאות פיסית, ונפשית. מחקרים גילו, כי לפעילות גופנית יש השפעה חזקה על המוח, כמו תרופות פסיכיאטריות חזקות ביותר, רק בלי תופעות לוואי, מדובר בפעילות גופנית אירובית של מינימום, שלוש פעמים בשבוע, במשך שלושים דקות, שהרי בני אדם לא נולדו לשבת מול מחשב, או לעבוד כול היום.

 בני אדם נולדנו, לזוז, לרקוד, לרדוף, לברוח, ואם לא נעשה את זה, נשלם מחיר כבד. הפעילות הגופנית גורמת למוח שלנו, להיות יותר פלסטי, ואף להוריד את הסיכון לחלות באלצהיימר, ודמנציה ביותר 50% .

האלמנט השלישי הוא אינטלקטואלי. אנשים סקרנים, ששואלים הרבה, ולומדים, חיים יותר. כלומר, סקרנות מובילה לבריאות, ולרמת אושר גבוה.

אין ספק, שאנחנו לא אוהבים ללמוד הכול אבל, כדאי לנו למצוא דברים, שאנחנו אוהבים, ולטפח באמצעותם את האינטליגנציה, ואת יכולת החשיבה. בסקרנות, יש משהו חי, ומתלהב, שהוא בדיוק ההפך ממה, שקורה בדיכאון. שכן, בדיכאון, אנחנו מאבדים את הסקרנות, והעניין.

האלמנט הרביעי, הינו מערכות יחסים. במחקר שנערך באוניברסיטת הווארד, שנמשך 75 שנים ונקרא, "מחקר הווארד להתפתחות האדם הבוגר",  השתתפו סטודנטים מהאוניברסיטה ואנשים שחי בשכונות מצוקה שסביב האוניברסיטה. זו הייתה קבוצה, ששילבה עשירים, ועניים.

אחרי 75 שנה, החוקרים שאלו שאלה פשוטה, "מהו המנבא הטוב ביותר של האושר?" נמצא כי, הראשון בחשיבות, הינו מערכת יחסים אינטימית, ותומכת. מדובר, במערכת יחסים אמתית, תומכת, בשיחות פנים מול פנים, עם עומק, קרבה, ואינטימיות.

האלמנט החמישי, הינו רגשות. כדי להיות מאושרים, אנו צריכים ללמוד להתמודד, עם רגשות כואבים, ולתת לעצמנו רשות, להיות אנושיים, גם אם לא תמיד הכול נעים. רגש מלמד אותנו משהו, כדי לעזור לנו להיות טוב יותר. אלמנט נוסף, הינו טיפוח רגשות חיובים,  וביניהם, הכרת תודה.   נמצא כי, הכרת תודה, באופן קבוע, מעלה את רמת האושר הבריאות, וההצלחה.

המודל המורכב מחמשת האלמנטים, עוזר לאדם להתקרב לאושר, בצורה עקיפה, ומאפשר לנו לבדוק את עצמנו. אז במקום לשאול, "למה אני לא מאושר?", או "איך יכול להיות לי טוב יותר?", אני אשתמש בכלים אלה, כדי לדעת באיזה אלמנט עלי להשתפר כדי להעלות את רמת האושר

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב