התפתחות אישית

את תהליך התפתחות אישית שלי, התחלתי לפני הרבה שנים. האמת היא, שלא אני בחרתי בו, אלא הוא בי, כי הגעתי למקום שבו הבנתי, שעלי להתחיל ולראות את הדברים אחרת, וכדי שזה יקרה יצאתי למסע  עם עצמי.

המסע הזה, הוביל אותי לדרך חדשה בחיים שלי, שממנו יצאתי יותר מחוזקת, לא רק לעצמי, אלא גם לסביבה הקרובה שלי.

כמוני, יש רבים שרוצים להצליח בחייהם, ולממש את הפוטנציאל הטמון בהם, להשיל מעצמם את הגורמים המעכבים, ואת האמונות המגבילות.

למעשה, על פי גישות רבות, היום אפשר לפרק הצלחה למרכיבים קטנים, שיצרו אותה, ממש כמו הכנת עוגה, שכן הכמות הנכונה של המרכיבים, והתזמון הנכון, יאפשר לנו להגיע להצלחה.

אז נשאלת השאלה, מה מבדיל בין מצליחנים, ואלה שלא מצליחים, לעבור תהליך של התפתחות אישית.

המצליחנים, הם אלה שמתמידים, ולוקחים אחריות, וכך הם מגיעים לראש הפירמידה, ואף נשארים שם. מכאן, שאתם מבינים בברור, כי יכול ההתמדה בביצוע המשימות, וחזרה על הפעולות, כמו גם התגברות על פיתוים והסחות דעת, גם שאין תמורה מידית למאמצים שלך.

מכירים את הסיפור על הפרפר והגולם. אז תנו לי לספר לכם אותו בקצרה, כולל מוסר השכל. אדם אחד מצא גולם בגינה שלו. אותו גולם, היה בתהליך של יציאה, והפיכה לפרפר. האיש שצפה במאמצי הפרפר, החליט שעליו לעזור לפרפר. אלא שטוב ליבו, לא עזר לפרפר, שכן כנפיו לא היו מספיק חזקות. וכך קרה, שהפרפר בילה את שארית חייו ללא יכולת לעוף.

סיפור זה, בא ללמד אותנו, כי במהלך החיים, הכוחות שלנו מתגלים, תוך מאבק והתמודדות עם קשיים. למרבה הצער, ללא חיכוך וקושי, אנו לא מתפתחים, ולא מתחזקים, ואף לא ממשים את הפוטנציאל שלנו. מסיפור זה גם עולה, עוד מסקנה חשובה, והיא שעלינו לקחת אחריות אישית על ההתפתחות שלנו. יש לה קצב משלה, ואף אחד לא יהיה שם לעזור לנו, רק אנחנו לעצמנו.

למעשה, אדם שרוצה לעבור תהליך של התפתחות אישית, ראשית יבדוק את ההרגלים שלו, את הטובים, כמו את הרעים, וישאל את עצמו, האם ההרגל שקיים אצלי, הופך אותי לאדם שאני רוצה להיות.

 כדאי שתדעו, המוח שלנו עובד על טייס אוטומטי. כול זה מתרחש, משום שהמוח שלנו חוסך באנרגיה, וכך התנהגות הופכת להרגל.

כדי להיות מודעים להרגלים שלנו, עלינו לזהות אותם, ואז לחלק אותם לכאלה שהם אפקטיביים, ולאחרים שהם פחות. הרגל אפקטיבי, הינו הרגל ששומר על הבריאות הפיסית, והמנטלית שלי, כמו אכילה נכונה, שינה מספקת, וכן חשיבה חיובית. לעומת הרגלים לא אפקטיביים, הכוללים אכילה במהלך הלילה, רביצה מול הטלוויזיה, והתפרצויות זעם.    

אדם שמתחיל שינוי משמעותי בחייו, ירגיש כמו בארץ זרה. הוא עשוי להירתע, ולהיות מפוחד,  שהרי בתחילת השינוי היית באזור שהיה לא נעים, אך הוא היה מוכר, והנה עכשיו אתה באזור של אי וודאות מוחלטת, מצב שבו אין לך מושג איך הפעולות שלך, ישפיעו על המחר שלך. במצב זה, מומלץ לכתוב חוזה התחייבות מול עצמך, וכן להוסיף דף מטרות.

החוזה הזה, הוא לא מול עצמך היום, אלא מול האדם, שאתה רוצה להיות בעוד חמש שנים מהיום, קביעת המטרות, צריכה להתבצע לפי מודל, הכולל מטרות מפורטות, מדידות, ברות השגה, המוגדרות בזמן.   

אנשים רבים, מהססים לזוז מאזור הנוחות. הם עשויים להעלות את השאלה, כמה אסבול, עד שאגיע לשינוי המיוחל. אני הייתי רוצה לשנות את השאלה, שהאדם ישאל את עצמו, להאם אפשר ליהנות תוך כדי התפתחות אישית.  

חוקרים שבדקו את מנגנון התגמול, שנמצא במוח האדם, גילו דברים מדהימים על ההורמון, שנקרא דופמין. מדובר בהורמון, שמשתחרר למוח וגורם לתחושת שביעות רצון, ותחושת הנאה.

אנחנו למעשה מתוכנתים, לקבל תגמול בכול פעם שאנו עושים משהו, שמבטיח את ההישרדות שלנו.

הבעיה עם הדופמין, היא שבעידן המודרני אפשר לרמות את המוח, ולגרום לשחרור ההורמון מה שבתורו מוביל להתמכרות, כמו ממתק שנותנים לילד כשהוא עושה משהו טוב.  למעשה, אנשים מוצאים את עצמם מכורים למתוקים, להימורים לרשתות חברתיות, ולסמים.

משהכרנו את המנגנון הזה, והבנו שהתפתחות אישית מצריכה מאמץ, ארצה להדגיש כי על האדם לזכור, שכישלון הוא  לא ההפך מהצלחה, אלא חלק בלתי נפרד ממנו. כלומר, על האדם לקחת בחשבון, כי יהיו נפילות, ונסיגות, ואיתם יגיעו תסכול, וכעס, אך חשוב לקבל אותם בפרופורציה.

כשאדם נמצא בתהליך התפתחות, ועובד קשה ובלחץ ליצור שינוי, ההורמונים שמשתחררים הם אדרנלין וקורטיזול, שהם  הורמוני הלחץ, והם עשויים להתיש את האדם. לכן מומלץ לצאת להפסקה, ולעשות משהו מהנה, כדי לשחרר דופמין. כאשר הוא משתחרר, הוא מוריד את כמות הורמוני הלחץ בגוף, ומחזור אנרגיה חדש, מאפשר לנו להמשיך.

כמו כן, מחקרים מראים כי לחץ בריא, מחזק את המערכת החיסונית, והוא קיים בחיינו. לכן הגיוני, שההתפתחות האנושית, הטמיעה בנו את האפשרות הזאת.

לדוגמה, כאשר אנו עוזבים את הבית, לטיול בשטח הרי שנתלבש בהתאם, ונצטייד בנעלי הליכה, וערכת עזרה ראשונה. מכאן, שאנו עשויים לחוש לחץ בריא,  גם שאנו יוצאים למפגשים חברתיים.

נושא האמונות המגבילות, קשור אף הוא, בצורה ישירה, להתפתחות אישית.

אמונה מגבילה נוצרה, שהיינו במצב בו נכשלנו, וזה כאב מאוד, או מתגובה של אנשים, שהיו בסביבה הקרובה שלנו. האמונה מגבילה זו, מקבלת ביטוי בחיי היום יום, ונמצאת בתוך התת מודע.

אתן לכם דוגמה, אם בילדות שלי קיבלתי ביקורת על העשייה שלי, שאם היא לא מושלמת, היא לא נחשבת, הרי שאני אמצא את עצמי נמנעת מעשיה, שהיא לא פחות ממצוינת.    

למעשה, אמונה זו מגינה עלינו, ושומרת עלינו, מפני כישלון, וכאב.

היות, ואנו אלה, שיצרנו אותה, הרי שאנו אלה שיכולים להתיר אותה.

ברור לכולם, כי תהליך של התפתחות אישית, מצריך מאמץ, השקעה, וכן וויתור על הצמדות למוכר, אך הוא טומן בחובו ראיה חדשה, תחושת רווחה, וחוויה המעצימה, שאני האומן של חיי.

נשאלת השאלה האם על זה אתם רוצים לוותר, אנשים יקרים?

 מבחינתי, התשובה היא חד משמעית, לא בא בחשבון !

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב