מריבות בין אחים

מריבות בין אחים מעכירות את האווירה המשפחתית וגורמות למועקה להורים ולילדים כאחד. 

לפני שנבדוק איך הורה צריך להגיב כאשר הוא נתקל במריבה בין ילדיו, נזכיר כי דרך מריבה, הילד מבטא את הרצונות והיכולות שלו, שבדרך-כלל שונים משל האחר.

באמצעות ויכוחים ומריבות, הילד לומד לנהל משא ומתן, לעמוד על שלו ועל דעתו, ולעתים גם לוותר. כישורים בין אישיים אלה חשובים ביותר כדי לעזור לו להתמודד עם בני גילו בשדה החברתי, שהוא לא פשוט כלל וכלל.

הגורם העיקרי למריבות בין אחים הוא השגת תשומת לב מההורים, גם במצב שבו שההורים מעניקים יחס שווה בין האחים, וגם כאשר ההורים מגוננים על הילד החלש יותר.

 

חשוב לזכור שהיחסים בין האחים תלויים במידה רבה בתגובת ההורים למריבות ביניהם. התייחסות ההורים יכולה להגביר תחרותיות וקנאה, ולהפחית תופעות אלו. 

אז מה צריך הורה לעשות בעת מריבה בין ילדיו?

במקרים רבים ההורים מפנטזים על משפחה מושלמת, ולכן מתקשים להכיל את המריבות של ילדיהם.

חשוב להתייחס אל המריבות בצורה נינוחה ושקולה, ולא להיבהל, כל עוד לא מעורבת התנהגות אלימה או מסוכנת. 

שנית, אל להורים להיכנס כבוררים ולנסות לקבוע מי צודק ומי טועה. דרך טובה אחת היא לאמר להם: “אנחנו סומכים עליכם שתסתדרו”.

אם בכל זאת ממשיכות הרוחות להתלהט, קיימת האופציה להפריד בין הילדים.

בנוסף, על ההורה לעודד אמירות בדבר שיתוף פעולה במקום תחרות. חשוב לעודד את הילדים להיעזר זה בזה, להדריך אותם לשחק ביחד ולהתייחס אליהם כקבוצה אחת. בשפה האדלריאנית זה נקרא “לשים אותם באותה הסירה”. 

במקרה של מריבה, או מריבות חוזרות, חשוב לנהל שיחה אחרי המריבה במטרה להפיק לקחים לגבי התנהלות יעילה יותר בעתיד.

לסיכום, חשוב מאוד לזכור שהילדים שלנו שונים זה מזה. לכל ילד הצרכים הפרטיים שלו, ולכן על ההורה לנהל את היחסים עם הילדים ממקום של ביטחון עצמי, תוך הבנה מהם הצרכים הייחודיים של כל ילד. 

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב