מדוע הורים נמנעים מלהגיע ליעוץ?

נראה שאין הורה שלא מצא את עצמו מהרהר בדרכי ההורות שלו. הרבה הורים שואלים את עצמם: "האם פעלתי נכון בסיטואציה? יכול להיות שההתנהגות שלי רק החמירה את המצב, או תגרום לילדי נזק לטווח הארוך? האם הייתי צריך לפעול אחרת?"

קצב החיים התובעני לא הופך את משימת ההורות לקלה יותר. הורים עובדים שעות ארוכות, ולא תמיד פנויים ללמוד ולרכוש ידע.

הגיע אלי לקליניקה זוג הורים לארבעה ילדים, שניים מהם עם הפרעות קשב ולקויות למידה. הילדים בני שמונה ותשע, וההורים לא יודעים דבר על הקשיים של הילדים. רק עכשיו התחילו לטפל בקשיים כדי לסייע לילדיהם, מאחר שהיו עסוקים בלבנות את העסק שלהם. כמובן שאין צורך להיכנס להאשמות עצמיות, כולנו צריכים להתפרנס, וגם לפתח את עצמנו, גם אם אנחנו הורים. הם הגיעו אלי מודאגים וכועסים על עצמם, על שלא פעלו נכון.  

אין ספק שחשוב להיטיב עם ילדינו בכך שנזהה את  הקשיים שלהם ונטפל בהם לפני שאלה יצאו מכלל שליטה. אבל יש ילדים שהקשיים שלהם מצריכים טיפול מעבר לליווי בשלבי ההתפתחות התקינה, ומאחר שרוב ההורים הם לא אנשי טיפול וחינוך, לא תמיד מזהים את הקשיים. 

מרביתנו פועלים בחינוך ילדינו כפי שפעלו הורינו איתנו, או לחילופין, מחליטים להקצין את החינוך שלנו לצד השני, כך שיהיה הפוך מאיך שחונכנו. 

חשוב לזכור כי דור ההורים של היום חי בנפרד ממשפחת המוצא שלו, כך שאינו מקבל עזרה באותה האינטנסיביות שהורים קיבלו בדורות קודמים. נוסף על כך, המודל הקלאסי שבו ידם של ההורים על העליונה הולך ונחלש כאשר הגבולות מיטשטשים והילדים חשופים ליותר מידע ויותר עצמאות.

האיזון בין העבודה מחוץ לבית והטיפול בילדים התערער במהלך השנים לטובת העבודה התובענית מחוץ לבית, והורים מתקשים להתנהל בשני המישורים. כתוצאה מכך, הסמכות ההורית התערערה. הקושי בא לידי ביטוי בהתנהגויות מפריעות של הילדים: התנהגות סרבנית ועקשנות, התמכרות למסכים מגיל צעיר, אלימות בקרב ילדים, בעיות התנהגות בבית ספר ואפילו בגן, קשיים חברתיים, קשיי התארגנות, קשיים לימודיים ועוד.

כל אלה מתעצמים בקרב ילדים עם הפרעות קשב.

אם הורים לא יודעים איך לטפל בילדם עם הפרעות הקשב, הרי שהבעיה מחמירה במהלך השנים, והקשיים ימשיכו ללוות את הילד גם כמבוגר.

המודעות, האכפתיות, הרצון לפתור בעיות, ומצד שני חוסר האונים, הייאוש והתסכול, מובילים את ההורים למומחים בתחום.

כמורה להוראה מתקנת באנגלית וכמומחית לאסטרטגיות למידה וכן כמדריכת הורים בוגרת מכון אדלר ויועצת זוגית ואישית, עבודה עם ילדים שמגלים קשיים לימדה אותי להכיר את עולמם הרגשי, החברתי והלימודי. בנוסף, מצאתי השפעה ישירה של הזוגיות על ההורות. ההשפעה של תחומים אלה זה על זה ישירה ובלתי נמנעת.  

הורים רבים מתקשים להגיע לטיפול כי הם מרגישים שנכשלו כהורים, שהם לא הורים טובים. יש גם הורים שמאמינים שהם יודעים הכי טוב לטפל בילדם, והמצב שבו עצות מקצועיות לא מיושמות, משאיר הרבה פעמים את הבעיות תקועות ולא מסייע לקידום רווחת הילד. אין זה אומר כמובן שההורים "לא טובים". 

לא קיבלנו הכשרה להיות הורים, לא הגענו לכאן עם ידע מוקדם באיך לגדל ילד, איך לגדל נער מתבגר, ולכן נעשה טוב לילדינו וגם לעצמנו אם  דמות מקצועית תוכל לסייע לנו כאשר אנו נתקלים בקשיים. כל המשפחה תרוויח מכך, נתמודד עם הקשיים המשפחתיים וניצור אווירה משפחתית טובה ונעימה יותר.   

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב