לא משנה כמה עומס יש לכם – תעצרו להקשיב לילדים

השגרה הלחוצה בה אנו חיים מייצרת מתחים רבים  בתפקיד ההורי, וגורמת לכך שלא תמיד אנו מצליחים לתת לילד את כל מה שאנו רוצים וצריכים לתת לו.

אחד הדברים החשובים להתפתחות תקינה וטובה של כל ילד הוא הקשבה ותשומת לב מההורה.

קצב החיים שלנו מוביל אותנו לפעול רוב שעות היום על טייס אוטומטי: אנו קמים בבוקר וכבר ממהרים – להלביש, לסרק, להכין כריכים, לקחת את הילדים לגן ולבית הספר, לעמוד בפקקים בדרך לעבודה.

מסיימים את יום העבודה במשרד וחוזרים הביתה אל יום עבודה נוסף, שכולל בישולים, כביסות מטלות הבית האין סופיות, הסעות וטיפול בילדים – כל המטלות האלה לא מאפשרות לנו לפנות מספיק זמן ותשומת לב להקשבה לילדינו, שנחיצותה לא מוטלת בספק. ההקשבה נותנת לילד תחושת ביטחון, הוא מרגיש שהוא לא לבד בעולם. בנוסף, היא גורמת לו לדעת שיש מי שיעמוד לצדו כשייתקל בקושי, והוא ירגיש נוח יותר לפנות אליכם כאשר יעמוד מול קושי.

ישנן סיבות נוספות שבעטיין להורים קשה להקשיב לילדיהם. הורים לא תמיד יודעים כיצד לחלק את הקשב שלהם. הקשבה דורשת מאיתנו להיות מרוכזים באדם שמדבר איתנו, לצאת מעצמנו ולחשוב על הדובר. המציאות העמוסה בה אנו חיים מקשה עלינו מאוד להתפנות להקשבה, ואנחנו מרבים לנצל את הזמן להספיק לעשות דברים נוספים במהלך ההקשבה, מה שגורם לכך שאיכות ההקשבה לילדינו נפגמת. לא פעם תוכלו לראות הורה שאוחז בידו בטלפון, תוך שהוא מקשיב לילד שלו ועונה לו בחצי פה, מבלי לשמור אתו על קשר עין.

 

בנוסף, הקשבה דורשת מגוון של רגשות ומחשבות, ללא שיפוטיות. הורים רבים מתנהלים מול ילדיהם תוך מעורבות רגשית, מה שמקשה עליהם להאזין, שכן החרדה והדאגה חוסמות את התקשורת עם הילד.

הורים רבים סבורים שאין בהקשבה עצמה תועלת מרובה, כי בעצם ההקשבה עצמה הם אינם עוזרים לילד ושהם צריכים לפעול על מנת לקדם כי הם יודעים טוב ממנו מה הוא צריך.

  

הורה שמקשיב לילד גורם לו להרגיש בעל ערך ומשמעות. כאשר הורה מקשיב לילד הוא מהווה  מבחינתו מודל להקשבה ומעביר את תחושת המחויבות שלו כלפי ילדו, ובעתיד קרוב לוודאי שהילד ילמד גם לשתף את ההורה ביוזמתו.

הקשבה יכולה להיווצר בשני אופנים: הקשבה בה הילד פונה אל ההורה במטרה לקבל את עזרתו או כדי לספר ולשתף אותו, והקשבה אותה ההורה יוזם כאשר הוא מזהה שלילד יש קושי או בעיה, והוא רוצה לברר מה עובר על הילד. 

הקשבה היא תשומת לב מכוונת להתנהגות הילד, הכוללת התנהגות מילולית ובלתי מילולית. הקשבה אמתית תאפשר להורה להכיר את הילד שלו טוב יותר, ולהיות קשובים לצרכים שלו.

חשוב לזכור שהקשבה היא מיומנות, ולכן, כמו כל מיומנות, היא ניתנת לשיפור.

 איך להקשיב לילד?

ראשית, נפנה מרחב פיסי ביומיום שלנו, תוך יצירת תנאי סביבה מתאימים, ובטח לא מול הטלוויזיה או תוך שימוש בכל מכשיר אחר שיסיח את דעתנו.

המקום השיפוטי יוסט הצדה, ולכן נימנע ממשפטים כמו: "אמרתי לך", "לא יכול להיות ש…".

שיקוף הדברים שלו על ידינו יעזור לו להבין שאנו מקשיבים לו, ולכן משפט כמו: "מה שאתה אומר זה ש…" יעזרו לו להרגיש נוח וגם יסייעו לו לנסח לעצמו ולנו את המסרים שלו.

נשתמש בשיקוף בשיחה, כלומר נחזור על דבריו, ונוודא שהבנו את דבריו וכוונתו כפי שהתכוון. שימוש בטכניקה זו תבהיר לילד ששמענו אותו, ותעודד אותו להמשיך בשיחה, ולשתף אותנו עוד במחשבותיו, חוויותיו ותחושותיו, גם בעתיד.   

כמו כן נשים לב לשפת הגוף שלו, מכיוון שהיא תלמד אותנו הרבה על מצבו הרגשי, לדוגמה אם הוא מכווץ, או נע בעצבנות. מידע זה יכול להיות לנו לעזר להבין מה מתחולל בנפשו.

ההקשבה שלנו היא הקשבה פעילה, שפירושה שאנו מאפשרים לו לדבר בלי להפריע, ובלי להשתלט על השיחה, אך במקביל מביעים התעניינות מתוך נקודת הנחה, שאם זה מספיק חשוב לו לשתף אותי, הרי שזה מספיק חשוב שאני אקשיב לו  

הורים שמעורבים בחיי ילדיהם, מקשיבים להם ויודעים מה עובר עליהם, מעניקים להם מתנה שלא תסולא מפז, הכוללת אכפתיות והכלה ואת המסר "אני כאן מתי שאתה צריך אותי. אתה בטוח ומוגן", והכי חשוב – הם מרווחים יחסים טובים עם הילד, למשך שנים רבות.  

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב