אמא משעמם לי

איזה הורה לא שמע את המשפט,"משעמם לי!".
תסמונת השעמום, מתחילה כבר בגיל הרך. במקרים רבים, ילד יוצא בהכרזה, משעמם לי, וההורה בתורו, ממהר למלא את זמנו בחוגים, חוברות עבודה, יציאה מהבית, או כול פעילות אחרת.

שעמום, הוא רגש שלילי, הנובע מהעדר גריה מספק, או חוסר עניין בגירוים קיימים.

למעשה, החל מגיל ארבע, הילדים זוכרים באופן רגשי, חוויות של עניין והנאה.

תלונות חוזרות של ילדים על שעמום, עשויות לשקף חוסר עניין ממשי, וחוסר יכולת אישית לייצר קשב ועניין מכאן, שעל ההורה, לבדוק את הרקע לתלונה.

מחקרים מראים, כי שעמום מפתח את נפשם, ומוחם של הילדים, ועם הדרכה נכונה, הם יכולים לשגשג ולפרוח, שכן הורים שמעסיקים את ילדיהם יתר על המידה, מונעים מהם לגלות, מה הם אוהבים באמת.

פסיכולוג בשם, לין פריי, טוען, "התפקוד של ההורה הוא להכין את הילד לקראת תפיסת מקומו בחברה, של להיות מבוגר, וזה להגשים את עצמו, ולמלא את זמן הפנאי שלו. חוסר תעסוקה, יכול לדרבן את הילדים לעוסק בפעילות, שאלמלא היו משועממים, לא היו מנסים אותה, או חושבים. החל בניסיון לשיר ולנגן, וכלה באפיה ויצירה מורכבת יותר.
שעמום, עוזר לילד להבין, מה הוא רוצה, ולא מה ההורים רוצים שהוא יעשה.

אם ההורה רוצה לסייע, הרי שכדאי שישב עם ילדו יחד. הם יכינו רשימה של כול הדברים, שהם נהנים לעשות, ואז ברגע שהילד מתלונן, נוכל לחזור למשימה, ולהציע לו מהמגוון שיצרנו, בין אם זה שירה, משחק, ריקוד, בישול, ארוחה, משחק קלפים, או רכיבה על אופניים.

היתרונות של שעמום רבים. הראשון שבהם, הוא ששעמום, הוא מקור ליצירה, והשראה.

כאשר ילד משתעמם, הוא עשוי לצלול לעולם של דמיון, ועשוי להמציא משחקים, או סיפורים.

נמצא, כי ילדים שמרבים לשחק במרחב הטבעי מצליחים להמציא יותר משחקים, ומגלים יצירתיות גדולה יותר, מאשר מסגרות מאורגנות. לכן, צאו איתם לחיק הטבע, בלו שם זמן, כדי לחבר אותם ליצירתיות שלהם.

בנוסף, השעמום מאפשר לילדים עצמאות מחשבתית, וכך מתפתח הביטחון העצמי שלו, כי ברגע שהוא ימצא פתרון, הוא ירגיש כי הוא מתקדם לעצמאות, ובגרות.

הכמיהה של הורים היא, להיות לפתור את הבעיות של הילדים, לתת מענה לכול צורך שעולה. אז זהו, שאנו לא צוות הוויי ובידור, ולא אחראים לשעמום של הילד. הרצון של ההורה, צריך להיות שהילד יפתח שריר התמודדות אפקטיבי יותר, עם סוגיית השעמום.

הורים צריכים להבין, שלבד זה לא תמיד בודד. הורים עשויים לתרגם שעמום, כבדידות. כאשר אנו לבד עם עצמנו, אנו לומדים המון על עצמנו. אנשים מבוגרים, פונים לסדנאות של שתיקה, של התכנסות בעצמם. הם רוצים למלא את עצמם, במה שהאחר לא יעניק להם. הזמן הזה, הוא זמן חשוב, ומועיל מאין כמותו. שעמום, היא לא מילה גסה. ישנם עוד תחושות, שהאדם חווה במהלך החיים ,כמו געגוע, צמא, בושה, בלבול, עצב, ולכן אל לנו ההורים להיבהל משעמום, שהוא חלק מהחיים.

לכן חשוב ביותר שלא נסדר להם את החיים, אלא נבדוק. יתכנו מקרים, שבהם הוא עשוי להיות חרד, או לחוות קושי מסוים. לכן יש לברר, למה הוא מתכוון, ששעמום לא "התחפש" לדבר אחר.

אם גילינו, שזה אכן שעמום, רצוי להפנות להם את השאלה, "מה אתה מציע?", ולבחור פעילות מתוך ארסנל האפשרויות שיצרנו.

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב