איך נתמודד עם בעיות התנהגות של ילדים בגיל הגן?

ביום הראשון שהילד שלנו הולך לגן, אנו מלאי ציפייה והתרגשות שיצליח להשתלב, שיהיה אהוב, שיסב לנו גאווה, והכי חשוב – שיצליח. 

אם אנו יודעים על קיומו של קושי כלשהו שבא לידי ביטוי בבית, חשוב שנטפל בו כדי שלא יבוא לידי ביטוי בגן.

התופעה השכיחה והנפוצה ביותר היא התפרצות זעם. מדובר בתופעה בה הילד צורח, בוכה, נשכב על הרצפה, רוקע ברגליו ולא נרגע במשך חצי שעה או יותר. 

תופעה זו מאפיינת ילדים בגילאי שלוש עד ארבע וחצי. ברוב המקרים, מדובר בילדים חזקים רגשית, נבונים ומפונקים, שההתפתחות השכלית שלהם מקדימה את ההתפתחות הרגשית. 

מה אם כן עלינו לעשות? 

בזמן ההתקף חשוב לשמור על קור רוח, להגיב בשקט ובענייניות, אך בתקיפות. אפשר להחזיק את הילד בזרועותינו או להניח אותו בחדר שקט עד שיירגע. 

אחרי שנירגע, חשוב לדבר איתו על דרכים חלופיות לפתור את הבעיה ולהתגבר על התסכול. 

עלינו לשים לב באילו מצבים הילד מתפרץ, ולהכין אותו אליהם מראש. מאוד לא מומלץ “לפצות” את הילד על ידי ממתקים או מתנות, שהרי זה יחזק את ההתנהגות המפריעה. 

התופעה השנייה הינה חרדת נטישה. זוהי תופעה הנחווית כמעט על-ידי כל ילד ברמה כזו או אחרת. במקרים רבים היא תבוא לידי ביטוי בקושי בפרידה מההורים בבוקר, בתלונות על כאבי בטן וראש, וכן בתלונות “לא  טוב לי בגן”.

במצב כזה כדאי לסכם עם הגננת על טקס קבוע של פרידה. מאוד חשוב לא לרחם ולא לפצות, מכיוון שהתנהגות זו עלולה להעצים את תחושות החסך והגעגוע. 

במקרה שהפרידה קשה מאוד, מומלץ לסכם תהליך הדרגתי, שבמסגרתו נישאר בגן לזמן מה עד לפרידה.

תופעה נוספת היא תוקפנות. 

איך נתמודד עם בעיות התנהגות של ילדים בגיל הגן?

בגילאי 4-3 תוקפנות היא טבעית ונורמלית. היא מתרחשת כאשר הילד רוצה להשיג משהו או להתגונן, אולם כאשר זו מתעוררת ללא גירוי סביר, היא נובעת מסיבות אחרות כמו מזג סוער, חוסר גבולות ומודל משפחתי של כוחנות, שיטת הטיפול במקרה זה צריכה להתבסס על הדרכת הורים ועל טכניקות של עיצוב התנהגות, כמו גם על פתרון בעיות בדרך וורבלית והרחבת הגמישות לוויתור ופשרה.

הורים יקרים, חשוב לזכור שזה טבעי להרגיש לחוצים מדי פעם מההתנהגות של הילדים שלנו, ואף אחד מאיתנו לא מושלם, לא כהורה ולא כאדם. יהיו ימים שבהם נתפקד טוב יותר, וימים יותר קשים. מה שחשוב באמת זה שנציב גבולות ונהיה עקביים, כמו גם מודעים לצרכים של הילדים שלנו.

בחינוך צריך סבלנות והתהליך נמשך לאורך שנים. כל תקופה מציבה בפני ההורה אתגרים אחרים לצלוח. אם לא יודעים איך לעשות זאת נכון, חשוב לפנות להדרכה הורית ולקרוא בנושא חומרים מתאימים שיקדמו הורות מעצימה ומודעת. 

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב