איך נדע שהילד מוכן לכיתה א’?

לקראת עליית הילד לכיתה א’, אנו ההורים רוצים להכין אותו בדרך הטובה ביותר ולוודא שיגיע מוכן ככל הניתן. 

הורים רבים חוששים ושואלים את עצמם שאלות כמו “האם הילד שלי באמת מוכן לכיתה א’?” האם יסתדר בבית הספר?”, “האם יצליח בלימודים?” 

כדי לצלוח את המשימה כהוריו, חשוב שיהיה לנו ידע בנושא. 

בשלב הראשון, יש להכיר את המושגים מוכנות ובשלות. בשלות היא מושג המתייחס להתפתחות, לדוגמא – זחילה – עד שהתינוק  זוחל הוא מתקדם “מתחנה לתחנה”: אחרי שהצליח להרים את ראשו, הוא יצליח להרים את פלג גופו העליון, להתגלגל, והנה הוא זוחל.

כאשר אנו מדברים על מוכנות, בשלב זה יש מקום להתערבות שלנו. אנו יכולים לחזק את ילדנו בתרגול, כמו למשל עם חוברות עבודה בהן הילד מעתיק צורות, כותב מספרים, לומד אותיות, רוכש מלים ומשפטים תוך כדי משחק כדי ליצור חוויה מעשירה ללא לחץ להישגים. 

כאמור, הבשלות הדרשת מילד בכניסה לכיתה א’ אמורה לאפשר לו להצליח במשימות התפתחות המחכות לו בכיתה א’: רכישת קריאה וכתיבה, לימוד חשבון, הסתגלות למסגרת המשמעותית והחברתית של הכיתה ובית הספר, וכן תפקוד עצמאי בכיתה ופיתוח הרגלי למידה.

אין ספק שלהורים יש השפעה רבה על הצלחת הכניסה לכיתה א’. 

ככל שההורים יהיו יותר בטוחים ורגועים ויאמינו בעצמם ובילד, יעלו הסיכויים של הילד להצליח וגם ליהנות.

ישנם הורים רבים שמאוד חרדים ולחוצים מהמעבר של ילדם לכיתה א’ או לחילופין לא סומכים על בית הספר. הלחץ והחרדה של ההורים מועבר לילד, מה שעלול להחליש את התפקוד שלו. 

לכן, מומלץ ביותר להורה לעשות עבודה עם עצמו, לרכוש ידע, לדבר עם בן /בת הזוג, ליצור דיבור פנימי מרגיע ולפעול על פי ציפיות מציאותיות. 

לא תמיד יהיה קל, אך אם נתחזק את עצמנו בתפקוד ההורי שלנו, הרי שנצליח לסייע לילדינו בצורה הטובה ביותר. 

מוזמנים להתקשר

050-9449130