איך לבנות חוסן רגשי אצל הילדים

תארו לעצמכם שאתם מגיעים לאסוף את ילדכם מבית הספר, ואתם רואים אותו עומד ובוכה, כאשר לצדו ילדים מכיתתו מדברים וצוחקים. מה הייתם רוצים לעשות באותו רגע?

לפני מספר שנים בתי האמצעית, כיום בת 22, הלכה למסיבת כיתה. הסתבר שאחת מילדות הכיתה לא הוזמנה, כי היא לא "מקובלת". אמה של אותה ילדה גילתה על דבר המסיבה. היא הגיעה לבית, נכנסה אל המסיבה, עברה ילדה ילדה, ואמרה לכל אחת: "את שמנה", "את משקפופרית", כך העליבה את החוגגת ואת כל המוזמנות. כמובן שההורים רצו להזמין משטרה, אבל לבסוף העניינים נרגעו.

הסיטואציה של ילד דחוי חברתית היא קשה מאוד בעבור ההורים. קשה לנו לקבל את המצב הזה, ואנחנו לא רוצים שילדנו יימצא בו.

מהו חוסן רגשי

מחקר שנערך בשכונות עוני בארה"ב מצא ששני שלישים מהילדים גדלו והפכו לעבריינים, מול  שליש מהילדים, שבנו לעצמם חיים נורמטיביים. איך זה קרה? גילו שהילדים שניהלו בבגרותם חיים נורמטיביים היו בעלי חוסן רגשי.

חוסן רגשי הוא היכולת להסתגל בצורה טובה ללחץ, לקשיים, לטראומות ולאירועים בלתי צפויים. אירוע כזה שבו ילד בוכה ואף חבר לא ניגש אליו, או ילדה שלא מוזמנת למסיבה, הם אירועים שכנראה לא יישכחו. לעתים הילדים ממשיכים לסבול מאותה סיטואציה גם בהמשך, כמו במקרה של הילדה שאמה הגיעה למסיבה, שכן הילדים דיברו על המקרה וצחקו על התנהגות של אמה של הילדה. היכולת להתגבר על הסיטואציות כאלו, על הקשיים, על הלחץ, מוגדרת כחוסן רגשי.

חשוב לדעת שפיתוח חוסן רגשי הוא תהליך. אין פתרונות קסם. חשוב להתחיל מוקדם, אבל אף פעם לא מאוחר להתחיל, גם אם התחלתם את התהליך כאשר הילד כבר חווה קושי.

כאשר אנו מדברים על אנשים בעלי חוסן רגשי, אנו מדברים על אנשים שיש להם מספר תכונות:

  1. הם יודעים להיעזר באחרים. היכולת לראות את המשפחה הקרובה, חברים שנבחרו  בקפידה, ולהיעזר בהם. היכולת להבין שאנו לא לבד ולבקש עזרה, וגם להיות לעזר לאחרים, היא יכולת חשובה. זהו מקום מאוזן ונכון.
  2. יש להם את היכולת לדבר על מה שקורה להם ולשתף. היכולת לשתף ולדבר על הדברים עושה ונטליזציה טובה, שמסייעת לנו לעכל אירועים ולהתקדם.
  3. הם יכולים לצחוק על דברים שקרו להם.

אנשים בעלי חוסן נפשי נוטים לראות את חצי הכוס המלאה, את הדברים החיוביים בחייהם, וגם אם קורה משהו רע, הם מבינים שזה קרה, וזה יחלוף, גם כאשר דברים לא מתנהלים כמו שרציתי.

אנשים בעלי חוסן רגשי מאמינים ביכולות שלהם ובכוחות שיש להם. לכל אדם יש חוזקות, לכל ילד יש חוזקות, ועלינו להתחבר לחוזקות שלנו. לפני שנתחבר, אנו צריכים להכיר את החוזקות האלו. להראות לילד את החוזקות שלו. ילד שמכיר את החוזקות שלו יוכל לפתח חוסן רגשי ולהאמין בעצמו.

איך לבנות חוסן רגשי

איך נגדל ילדים בעלי תחושת ערך עצמי טובה?

אז דיברנו על:

לראות את הדברים החיוביים כקבועים

לזכור שדברים לא נעימים הם זמניים

להכיר את היכולות שלהם ולהתחבר לחוזקות שלהם

נוסיף לרשימה את תחושת השייכות – תחושת שייכות מאפשרת לילד לתרום ולעזור מהיכולת שלו ולהרגיש אהוב ובטוח.

כאשר הילד נמצא במקום מודע, היכולת לשנות את ההתנהגות שלו גבוהה יותר, כך גם היכולת ללמוד מנסיונם של אחרים ולעבור כשלונות בקלות ובמהירות רבה יותר.

3 קטגוריות שמהוות את החוסן הרגשי:

  1. I HAVE – מה יש לי – יש לי יחסים טובים עם הסביבה שלי, ההורים, המשפחה, החברים שלי, המורים
  2. I – אני בעל חלומות, תקוות ואמונות.
  3. I CAN – מה אני יכול? לפתור בעיות, לתקשר ולווסת את עצמי, התקפי זעם, כעסים לא מוסברים, גם את זה אנו  צריכים ללמוד את ילדנו. ילד שיוכל לווסת את עצמו, שיכול לפתור בעיות, לתמלל את הקושי שלו, הוא בעל חוסן רגשי.

דוגמה: ילד הולך עם שני חברים לשחק כדורגל. הם אומרים לו דברים כמו: "אתה גרוע", "אתה לא יודע לשחק", או "אני לא רוצה שתהיה בקבוצה שלי". ילד שידע לווסת את ההרגשות שלו, במקום לכעוס או להיות בהתפרצות זעם, יכיר בכוחות שלו, ביכולות שלו, בחוזקות שלו. הוא יכול להגיד להם: "נכון, אולי אני לא טוב בכדורגל, אבל אני טוב בחשבון".

הילד הזה מפגין חוזק וחסינות. הוא לא מרגיש ולא חושב שהוא אומלל. קבלה עצמית מפתחת חוסן. איך אנחנו ההורים נעשה את זה? איך הילד יפתח חוסן פנימי כזה?

החדשות הטובות הן שזה לא קל, אבל זה אפשרי, וזה תלוי בכם. איך? נתחיל בדוגמה אישית. דוגמה אישית לא באה לידי ביטוי במה שאתם אומרים לילד, אלא מה אתם מראים לו.

אנו צריכים לפתח מודעות עצמית אצל הילד. זה לא יקרה אם לכם ההורים לא יהיה את זה. אנו צריכים להיות בעלי מודעות עצמית, לדעת מה החוזקות של הילד ומה החולשות שלו. להרבה הורים קשה להתחבר למקומות החלשים של הילד. אנו רוצים לחבר את הילד לרגשות שלו, כדי שיהיה מודע לצרכים שלו ולרצונות שלו.

אם צריך ללכת לטיפול, לכו. היעזרו באנשי מקצוע. אל תחסכו שום מאמץ. עד גיל 16 אתם מעצבים את האופי שלו ומקבעים בו דברים.

אם אתם רוצים להתייעץ, אני פה, לעזור, לתמוך, לייעץ. אני אענה על שאלות. אשמח לעזור לכל מי שמבקש עצה ועזרה.

זקוקים לעזרה? יש לכם קושי? לפרטים נוספים אתם מוזמנים להתקשר  0509449130

או להשאיר פרטים באתר ואחזור אליכם

מוזמנים להתקשר

050-9449130

Picture of ורד רחמן

ורד רחמן

עים מאוד – ורד רחמן. אני נשואה ואמא לשלושה. 

מזה 25 שנה אני מלווה ילדים, בני נוער ומבוגרים בהוראת אנגלית, עם התמחות בהפרעת קשב ולקויות למידה. 

משם המשכתי ללא לאות להדרכת הורים. ולא עצרתי שם, כי הבנתי שלפני שאנחנו הורים, אנחנו בני זוג, ומה שקורה בין בני הזוג משליך על ההורות. ולפני שאנחנו בני זוג, אנחנו פרט, כל אחד מגיע עם המזוודה האישית שלו. השאלה היא מה יש במזוודה הזאת? מה אנחנו סוחבים איתנו? האם זה משרת אותנו כבני זוג וכהורים?

בואו איתי ביחד ונעשה סדר בבלאגן. אני פה לתת לכם יד ולהגיע איתכם אל מה שחשוב לכם. לא אשקוט ולא אניח עד שנשיג את מה שאתם מייחלים לו. 

לפוסטים הבאים

הצטרפו לקהילה שלי

מוזמנים לעקוב