טיפול זוגי לפני גירושין

כולם יסכימו איתי, כי זה לא פשוט לשמור על הגחלת של הזוגיות דולקת, במשך שנות הנישואין. הנתונים מצביעים על כך, שאחד מתוך שלושה זוגות בישראל מתגרשים, בשלב זה או אחר של מערכת היחסים.


טיפול על ידי גורם מוסמך, ובהתאמה לצרכי בני הזוג, יכול להיות ההבדל בין פירוק המשפחה, והמשך היחסים המשותפים.


גירושין, היא אחת ההתלבטויות, שקשה לקבל עליה הכרעה, שכן זוהי החלטה כבדת משקל, עם השלכות רבות. יש לציין כי קיימות סיבות רבות להישאר נישואים, כמו גם סיבות רבות לגירושין. כדי לזקק את ההחלטה, חשוב להתחיל, לנסות, ולנקות רעשים חיצוניים, ואת כול הלבטים, שלא קשורים לקשר שבין בני הזוג.

 

האם כדאי להתגרש?

ההתלבטות אם להתגרש, צריכה להתחיל בשאלה, האם אתם מעוניינים להמשיך בזוגיות הנוכחי? שהתשובה לשאלה הזו תהיה ברורה, תוכלו להמשיך, ולבחון את ההשלכות של הרצון שלכם.
חשוב לציין, כי זוגות רבים מפסיקים לדבר שנים לפני הפרידה. אין ביניהם שיחות עומק, והכול נסוב סביב הילדים, והלוגיסטיקה של הבית. כתוצאה מחוסר השיח, כול אחד מבני הזוג, מפתח לעצמו נרטיב עצמאי, שלא נותן מקום לצרכים של בן הזוג שלו. עם הזמן, בני הזוג מתרחקים, עד שאחד מהם מרגיש, שאין עוד דרך חזרה, ומחליט להתגרש.


פעמים רבות, בנקודה זו, שמרעידה את מערכת היחסים, הם מוצאים את עצמם מדברים, ומשתפים זה את זה ברגשותיהם, תחושותיהם, והציפיות מהקשר הזוגי.

 

טיפול זוגי רגע לפני

לפני שמחליטים להתגרש, כדאי לפנות לטיפול זוגי, בייחוד אם יש לכם ילדים משותפים, שכן לפני שמקבלים החלטה כול כך מהותית, שלרוב אין חזרה ממנה, כדאי לבדוק אם ניסיתם לגעת בלב הקושי הזוגי, האם הצלחתם להתגבר על הכעס, האשמה ההדדית, ולנסות ליישב את המחלוקות, גם לא ברגעי סערה.

שיחה זו, מתרחשת פעמים רבות בחדר הטיפולים, שם עולה התובנה, שבמקום להתגרש, אולי כדאי לתקן, ולהתחיל לקחת אחריות, כול בן זוג על החלק שלו.


כאשר בני זוג מגיעים לקליניקה, ומסתכלים על העתיד הצפוי להם, ועל הנתונים המונחים לפניהם, הם מגלים שהמציאות הכלכלית, אילוצי הקריירה, הצרכים של הילדים, ושאר הנתונים האובייקטיבים, מצביעים על כך, שפרידה תוביל לקשיים גדולים יותר, ממה שקורה היום. יתכן מצב בו, מה שהם חשבו, שהיא אופציה גרועה ביותר, ההישארות בקשר שלא נעים בו, הופך פחות נורא מאופציות אחרות שמחכות בחוץ, ומכאן אנו נוביל למסקנה כי כדאי לשפר את המקום בו אנו נמצאים, ולא לברוח ממנו כול כך מהר, כי המצב בחוץ, לא טוב יותר.
יתכן, כי השימוש בגירושין, מהווה מוצא, ודרך להתמודד עם תחושה האכזבה, פגיעה מצד בן הזוג, ואובדן הפנטזיה על הבחירה הזוגית.
חשוב לזכור ,כי הנפגעים העיקריים כתוצאה מהחלטת בני הזוג, הם הילדים.


בעברי בשיחות בקליניקה, עם ילדים להורים גרושים, ראיתי את החלום, להחזיר את ההורים ביחד, שלעולם אינו מסתיים.


מניסיוני האישי, נוכחתי לדעת, כי הרבה זוגות שמגיעים לטיפול הזוגי, מגלים כי הם יכולים לגלות הבנה, וסימפטיה, לעמדות ולהתנהגותו של הצד השני, מה שמיד גורם לצד השני, להגיב בגמישות ואהדה, עד כמה שהסיבות לגירושים נראות לכם חמורות. מצאתי כי אפשר לסגל דפוסי התקשרות חדשים, אפשר להתגבר על פערים תרבותיים, ותפיסתיים, ולמצוא את עמק השווה, אפשר אפילו להתגבר על משבר נישואין, כתוצאה מבגידה.
בישיבתי בקליניקה מול שני בני הזוג, אני תמיד זוכרת, שאני יושבת מול שני אנשים, שלכול אחד מהם יש את האמת שלו, המבוססת על תפיסת מציאות שונה, ולכן לכול בן זוג, ההתערבות תהיה שונה.


אחד הכלים החשובים בהבנתי את בן הזוג, זה אמפטיה למקום בו נמצא כול אחד מבני הזוג. מדובר בעמדה שהיא אינה שיפוטית, ומסייעת לבני הזוג, לעצב מחדש את יחסיהם.

למרבה הצער, יש לציין, כי זוגיות שמגיעים לקליניקה, בדרך כלל, מגיעים על רקע משבר המתפרס לאורך שנים. הם מגיעים עם דפוסים של כעס, תסכול, וחוסר אונים, ועל כן החזרתם לשיח האמפטי, והפנמתו בשיח היומיומי אורך זמן היא אחת מהמשימות בטיפול הזוגי לפני גירושין.


המריבות החוזרות ונשנות, בתוך הקשר הזוגי לאורך השנים, פוגעות בתקשורת ובני הזוג. הם מפסיקים לדבר זה עם זה, באופן שמאפשר הקשבה או הבנה מהצד השני.

המרחב הבטוח, של חדר הטיפולים, מאפשר לדבר זה עם זה, בצורה שונה, ולהצליח לשמוע את הצד השני באמת.


כיצד, אם כן נראה טיפול זוגי?


שלבי הטיפול, כוללים הכרות, הגדרת הבעיה, או הסיבה בגינה, הגיעו בני הזוג למחשבה על גירושים. ולאחר מכן, נערך ניסיון להגיע לפתרונות של קונפליקטים זוגיים מרכזיים, באמצעות שיחות בחדר הטיפולים, ובאמצעות משימות של בני הזוג, שהם ממלאים בין המפגשים.


חשוב לזכור כי המנבא החשוב ביותר להצלחת הטיפול הזוגי, הוא מידת המחויבות, של שני בני הזוג לתהליך.
זוגיות היא דבר נפלא, וחשוב ביותר בחיי האדם. אין אף אדם שרוצה להישאר לבד, שכן האדם הוא יצור חברתי הבנוי לחיות בזוגיות. זוגית, היא מגן מפני תחושת בדידות. יחד עם זאת, היא מביאה אתה אתגרים לא מעטים, צורך להתחשב, ולהשתנות למען האחר. ניתן להמשיל טיפול זוגי, ללימוד ריקוד לפני הטיפול, והרצון בגירושין של בני הזוג. בריקוד הראשוני בני הזוג, דרכו זה על זה בזמן שרקדו, ואילו אחרי הטיפול הם למדו לרקוד בהרמוניה, בלי לדרוך זה לזה. על הרגליים.


מכאן עולה המסקנה הברורה, שטיפול זוגי, גם כאשר הוא מורכב, וכואב, הוא מתנה אמתית לזוגיות שלכם, ויכול להשביח כול מערכת יחסים, בכול שלב של הזוגיות, ובמיוחד לפני קבלת החלטה כה גורלית של גירושים.

מזמינה אתכם ליעוץ חינם לטיפול זוגי לפני גירושין, מוזמנים להתקשר 0509449130 או להשאיר פרטים בטופס.

השאירו פרטים או התקשרו 0509449130